bcb wrzesień 2020

60. urodziny Pałacu Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki, fot. Paweł Jagiełło, pkin.pl
Pałac Kultury i Nauki, fot. Paweł Jagiełło, pkin.pl
60 lat temu rząd ZSRR przekazał polskim władzom Pałac Kultury i Nauki. Jutro Warszawa rozpoczyna wielkie, jubileuszowe obchody.

Pałac Kultury i Nauki kończy 60 lat. Niektórzy świętowanie rozpoczynają już dziś, bowiem 21 lipca 1955 roku władze ZSRR przekazały pałac Polsce. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło dzień później. Pałac był prezentem narodów radzieckich dla narodu polskiego. Oficjalne obchody okrągłej rocznicy rozpoczynają się jutro – jak czytamy w komunikacie Urzędu Miasta - „w dniu, kiedy trafił do adresata”.

 

Pałac Kultury i Nauki jest obiektem szczególnym, zarówno pod względem historycznym, architektonicznym ale również emocjonalnym. Dla mieszkańców Warszawy ma wiele znaczeń i wspomnień, turyści zaś kojarzą go głównie z możliwością wjazdu na taras widokowy i okazją do podziwiania wspaniałej panoramy stolicy. Dziś PKiN wraz z Placem Defilad tworzą ważne centrum kulturalnego życia stolicy, miejsce symboliczne – serce Warszawy, któremu chcemy wraz z mieszkańcami dać zastrzyk energii, stworzyć przestrzeń miejską na miarę innych europejskich stolic.  Jubileuszowy tydzień pozwoli nam przyjrzeć się zmianom, jakie miały miejsce w tej przestrzeni i cieszyć się tym, jak Warszawa wygląda dzisiaj oraz co oferuje mieszkańcom i odwiedzającym – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent m.st. Warszawy.

 

W dniach od 20 do 26 lipca zaplanowano wiele wydarzeń związanych z obchodami. Wśród nich m.in.: toasty, lasery, fajerwerki, koncerty, tańce, gra Tetris® w oknach Pałacu, otwarty koncert plenerowy, na którym zagrają Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir, miejski dansing z Marcinem Maseckim oraz JAZZBANDBIGBAND, wystawy i spotkania w ramach cyklu „Poznaj swój Pałac”.

 

Chcemy, aby urodziny Pałacu Kultury były naszym wspólnym warszawskim świętem. Jak na każdych urodzinach, będziemy się bawić, tańczyć, śmiać, wzruszać. Będziemy też oczywiście wspominać i trochę lepiej poznawać jubilata – komentuje Marta Bartkowska, kierownik projektu „Plac Defilad”.


5.0
Napisz pierwszy komentarz