HAVRE Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPodium Investment logoOlivia Business Centre logoGTV Lighting logoCity Space logoKontor logoCOTEX Office Centre logoForbo Flooring Systems Polska logoINTERBIURO logoARTSERVIS sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTorus logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoVantage Development S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFYI Commercial Consulting logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoArchicom logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoINTER-BUD logoUNIMOR Development S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoEcho Investment logoNowy Styl Group logoBusiness House logoSpectra Development logoTétris Poland logoAgrobex Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Nowe przepisy ułatwiające prowadzenie biznesu

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej została przyjęta przez Sejm. W dniu 5 października skierowano ją do podpisu Prezydenta RP.

W dniu 5 października br. nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej została przekazana do podpisu Prezydenta RP. Planowane zmiany mają na celu m.in. uproszczenie procedur administracyjnych dotyczących wpisów, wykreśleń i sprostowań w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W rezultacie zwiększona zostanie szybkość oraz sprawność obsługi przedsiębiorców.

 

Ułatwienie w zakresie stosowania przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także usprawnienie systemu CEIDG ma wpłynąć na redukcję liczby wniosków, które wymagają postępowania administracyjnego, oraz skrócenie czasu oczekiwania na uaktualnienie wpisu. W rezultacie do właścicieli firm będzie dostarczonych o kilkadziesiąt tysięcy mniej decyzji oraz postanowień administracyjnych w skali roku.   

 

Nowelizacja uściśli również obecne przepisy ustawy, co pomoże m.in. w zapewnieniu wysokiej jakości danych widniejących w ewidencji przedsiębiorców. Ważne jest to z punktu widzenia małych i średnich firm, które informacje o kontrahentach czerpią z CEIDG, prowadzonej przez Ministra Gospodarki.

 

Nowelizacja wprowadzi także zmiany, które mają na celu udostępnienie danych rejestru nieodpłatnie, poprzez wyszukiwarkę CEIDG, wszystkim zainteresowanym stronom. Zniesienie opłaty za udostępnianie danych rejestru pozwoli na zrównanie podmiotów publicznych i komercyjnych w zakresie dostępności informacji zawartych w spisie.    

 

CEIDG funkcjonuje od 1 lipca 2011 r. oraz pozwala na złożenie wniosku o założenie działalności gospodarczej, a także dokonania zmian w wpisie. Według stanu na dzień 5 października br. w bazie rejestru figuruje 2 069 903 aktywnych wpisów.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra