Agrobex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoGTV Lighting logoFYI Commercial Consulting logoPorto Office B Sp. z o.o. logoGłówka Pracuje logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoHAVRE Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoArchicom logoOlivia Business Centre logoSpectra Development logoKwiaty dla biura logoLC Corp S.A. logoBusiness House logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoSchüco International Polska logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoDEVCO Sp. z.o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoTorus logoCity Space logoNowy Styl Group logoEcho Investment logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoCity Office logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCHB14 logoPRO-INVEST S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoUNIMOR Development S.A. logoINTERBIURO logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoGhelamco Poland logoAluprof S.A. logoOmnitech Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Nowe przepisy ułatwiające prowadzenie biznesu

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej została przyjęta przez Sejm. W dniu 5 października skierowano ją do podpisu Prezydenta RP.

W dniu 5 października br. nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej została przekazana do podpisu Prezydenta RP. Planowane zmiany mają na celu m.in. uproszczenie procedur administracyjnych dotyczących wpisów, wykreśleń i sprostowań w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W rezultacie zwiększona zostanie szybkość oraz sprawność obsługi przedsiębiorców.

 

Ułatwienie w zakresie stosowania przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także usprawnienie systemu CEIDG ma wpłynąć na redukcję liczby wniosków, które wymagają postępowania administracyjnego, oraz skrócenie czasu oczekiwania na uaktualnienie wpisu. W rezultacie do właścicieli firm będzie dostarczonych o kilkadziesiąt tysięcy mniej decyzji oraz postanowień administracyjnych w skali roku.   

 

Nowelizacja uściśli również obecne przepisy ustawy, co pomoże m.in. w zapewnieniu wysokiej jakości danych widniejących w ewidencji przedsiębiorców. Ważne jest to z punktu widzenia małych i średnich firm, które informacje o kontrahentach czerpią z CEIDG, prowadzonej przez Ministra Gospodarki.

 

Nowelizacja wprowadzi także zmiany, które mają na celu udostępnienie danych rejestru nieodpłatnie, poprzez wyszukiwarkę CEIDG, wszystkim zainteresowanym stronom. Zniesienie opłaty za udostępnianie danych rejestru pozwoli na zrównanie podmiotów publicznych i komercyjnych w zakresie dostępności informacji zawartych w spisie.    

 

CEIDG funkcjonuje od 1 lipca 2011 r. oraz pozwala na złożenie wniosku o założenie działalności gospodarczej, a także dokonania zmian w wpisie. Według stanu na dzień 5 października br. w bazie rejestru figuruje 2 069 903 aktywnych wpisów.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra