Kart Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoBusiness House logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoDorbud S.A. logoLC Corp S.A. logoFYI Commercial Consulting logoEcho Investment logoPRO-INVEST S.A. logoINTERBIURO logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoLobos Nieruchomości logoGTV Lighting logoAluprof S.A. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoSchüco International Polska logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKwiaty dla biura logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoNowy Styl Group logoSpectra Development logoVastint Poland Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoArchicom logoOmnitech Sp. z o.o. logoTorus logoOlivia Business Centre logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCity Space logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoPartner Capital Group logoCHB14 logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Nowe przepisy ułatwiające prowadzenie biznesu

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej została przyjęta przez Sejm. W dniu 5 października skierowano ją do podpisu Prezydenta RP.

W dniu 5 października br. nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej została przekazana do podpisu Prezydenta RP. Planowane zmiany mają na celu m.in. uproszczenie procedur administracyjnych dotyczących wpisów, wykreśleń i sprostowań w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W rezultacie zwiększona zostanie szybkość oraz sprawność obsługi przedsiębiorców.

 

Ułatwienie w zakresie stosowania przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także usprawnienie systemu CEIDG ma wpłynąć na redukcję liczby wniosków, które wymagają postępowania administracyjnego, oraz skrócenie czasu oczekiwania na uaktualnienie wpisu. W rezultacie do właścicieli firm będzie dostarczonych o kilkadziesiąt tysięcy mniej decyzji oraz postanowień administracyjnych w skali roku.   

 

Nowelizacja uściśli również obecne przepisy ustawy, co pomoże m.in. w zapewnieniu wysokiej jakości danych widniejących w ewidencji przedsiębiorców. Ważne jest to z punktu widzenia małych i średnich firm, które informacje o kontrahentach czerpią z CEIDG, prowadzonej przez Ministra Gospodarki.

 

Nowelizacja wprowadzi także zmiany, które mają na celu udostępnienie danych rejestru nieodpłatnie, poprzez wyszukiwarkę CEIDG, wszystkim zainteresowanym stronom. Zniesienie opłaty za udostępnianie danych rejestru pozwoli na zrównanie podmiotów publicznych i komercyjnych w zakresie dostępności informacji zawartych w spisie.    

 

CEIDG funkcjonuje od 1 lipca 2011 r. oraz pozwala na złożenie wniosku o założenie działalności gospodarczej, a także dokonania zmian w wpisie. Według stanu na dzień 5 października br. w bazie rejestru figuruje 2 069 903 aktywnych wpisów.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra