Schüco International Polska logoTorus logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoGhelamco Poland logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoINTERBIURO logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoNowy Styl Group logoCHB14 logoPorto Office B Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoKwiaty dla biura logoArchicom logoSpectra Development logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoEcho Investment logoLC Corp S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoCOTEX Office Centre logoPartner Capital Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPRO-INVEST S.A. logoOlivia Business Centre logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoCity Space logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKart Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoDorbud S.A. logoFYI Commercial Consulting logoVastint Poland Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoBusiness House logoLobos Nieruchomości logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoOnyx Business Point logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Brak opłat za roaming na terenie UE

Już od czerwca 2017 r. za korzystanie z telefonów komórkowych w UE nie będą pobierane opłaty roamingowe.

Parlament Europejski przyjął 27 października br. nowy pakiet telekomunikacyjny, który zakłada m.in. likwidację opłat roamingowych za korzystanie z telefonów komórkowych w UE od 15 czerwca 2017 r. Jak powiedziała posłanka Pilar del Castillo podczas debaty PE, zniesienie tego typu opłat było długo wyczekiwane nie tylko przez zwykłych użytkowników, ale także start-upy, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz inne organizacje.

Dodatkowo, według przyjętych założeń, od 30 kwietnia 2016 r. opłaty roamingowe zostaną obniżone i wyniosą odpowiednio: 0,05 euro za minutę połączenia głosowego wychodzącego, 0,02 euro za wiadomości tekstowe (SMS) oraz 0,05 euro za megabajt mobilnego korzystania z internetu. Z kolei stawki za połączenie głosowe przychodzące zostaną ustalone do końca br. Ze wstępnych informacji wynika, iż powinny być znacznie niższe od tych za połączenia wychodzące.

Jak podano w komunikacie PE, jeśli operator będzie potrafił udowodnić, iż nie jest w stanie odzyskać kosztów poniesionych w związku ze świadczeniem usług roamingu oraz, iż negatywnie wpłynie to na ceny krajowe, wtedy urząd regulacyjny może wydać zgodę na nałożenie minimalnych dopłat w celu odzyskania tych kosztów.     

Obok likwidacji opłat roamingowych, nowe przepisy nakładają na firmy świadczące usługi dostępu do internetu obowiązek równego traktowania wszystkich transmisji danych. Ponadto dostawcy internetu będą zobowiązani do informowania klientów o rzeczywistej prędkości przesyłu danych.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra