City Space logoTétris Poland logoRIS Kotes logoCOTEX Office Centre logoTorus logoForbo Flooring Systems Polska logoDEVCO Sp. z.o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoGTV Lighting logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoBusiness House logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoSpectra Development logoINTER-BUD logoKwiaty dla biura logoVantage Development S.A. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoARTSERVIS sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoPorto Office A Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPodium Investment logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTERBIURO logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoFabryka Mebli Biurowych MDD logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Awans Polski w rankingu Doing Business

Polska awansowała o 3 pozycje w najnowszym rankingu Doing Business przygotowanym przez Bank Światowy. W tegorocznej edycji zajęła 25 lokatę z wynikiem 76,45 punktów w zestawieniu oceniającym łatwość prowadzenia działalności gospodarczej.

Polska awansowała o 3 pozycje w najnowszym rankingu Doing Business przygotowanym przez Bank Światowy. W tegorocznej edycji zajęła 25 lokatę z wynikiem 76,45 punktów w zestawieniu oceniającym łatwość prowadzenia działalności gospodarczej.

Tegoroczny ranking został opracowany w oparciu o analizę gospodarczo-prawną 189 krajów. Polska zdołała wyprzedzić takie państwa jak Francja, Holandia, Szwajcaria, Belgia czy Japonia. Liderem zestawienia, tak jak w poprzedniej edycji, jest Singapur, który uzyskał 87,34 punkty. W pierwszej trójce znalazły się także Nowa Zelandia (86,79 punktów) oraz Dania (84,40 punktów). Ostatnią lokatę zajęła Erytrea z wynikiem 27,61 punktów.      

Przy tworzeniu rankingu Bank Światowy wziął pod uwagę 10 kategorii tj. zakładanie firmy, otrzymywanie pozwoleń na budowę, wskaźnik energii elektrycznej, rejestrowanie własności, otrzymywanie kredytu, ochrona inwestorów, płacenie podatków, handel zagraniczny, zawieranie umów, a także likwidacja przedsiębiorstwa. W jednej z nich – wymianie międzynarodowej – Polska jest liderem. Pierwsza pozycja w tej dziedzinie była możliwa do uzyskania dzięki skutecznemu wdrożeniu zmian legislacyjnych dotyczących odprawy celnej i udoskonalenia procedur w rodzimych portach. Z kolei Polska wypadła najgorzej w kategorii zakładanie firmy (85 pozycja). Słabo na tle innych krajów wypada także w dziedzinie płacenia podatków (58 lokata), a także procedur związanych z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Galicyjska - duży
mantra