Tętnowski Development Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoCHB14 logoDorbud S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoEcho Investment logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoSchüco International Polska logoFYI Commercial Consulting logoVastint Poland Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPRO-INVEST S.A. logoKwiaty dla biura logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoINTERBIURO logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoOlivia Business Centre logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoSpectra Development logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoBusiness House logoUNIMOR Development S.A. logoGTV Lighting logoGhelamco Poland logoPorto Office B Sp. z o.o. logoArchicom logoCity Space logoNowy Styl Group logoCOTEX Office Centre logoPartner Capital Group logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoLobos Nieruchomości logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoTorus logoOnyx Business Point logoAgrobex Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Awans Polski w rankingu Doing Business

Polska awansowała o 3 pozycje w najnowszym rankingu Doing Business przygotowanym przez Bank Światowy. W tegorocznej edycji zajęła 25 lokatę z wynikiem 76,45 punktów w zestawieniu oceniającym łatwość prowadzenia działalności gospodarczej.

Polska awansowała o 3 pozycje w najnowszym rankingu Doing Business przygotowanym przez Bank Światowy. W tegorocznej edycji zajęła 25 lokatę z wynikiem 76,45 punktów w zestawieniu oceniającym łatwość prowadzenia działalności gospodarczej.

Tegoroczny ranking został opracowany w oparciu o analizę gospodarczo-prawną 189 krajów. Polska zdołała wyprzedzić takie państwa jak Francja, Holandia, Szwajcaria, Belgia czy Japonia. Liderem zestawienia, tak jak w poprzedniej edycji, jest Singapur, który uzyskał 87,34 punkty. W pierwszej trójce znalazły się także Nowa Zelandia (86,79 punktów) oraz Dania (84,40 punktów). Ostatnią lokatę zajęła Erytrea z wynikiem 27,61 punktów.      

Przy tworzeniu rankingu Bank Światowy wziął pod uwagę 10 kategorii tj. zakładanie firmy, otrzymywanie pozwoleń na budowę, wskaźnik energii elektrycznej, rejestrowanie własności, otrzymywanie kredytu, ochrona inwestorów, płacenie podatków, handel zagraniczny, zawieranie umów, a także likwidacja przedsiębiorstwa. W jednej z nich – wymianie międzynarodowej – Polska jest liderem. Pierwsza pozycja w tej dziedzinie była możliwa do uzyskania dzięki skutecznemu wdrożeniu zmian legislacyjnych dotyczących odprawy celnej i udoskonalenia procedur w rodzimych portach. Z kolei Polska wypadła najgorzej w kategorii zakładanie firmy (85 pozycja). Słabo na tle innych krajów wypada także w dziedzinie płacenia podatków (58 lokata), a także procedur związanych z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra