Schüco International Polska logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoLobos Nieruchomości logoCHB14 logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoCOTEX Office Centre logoDEVCO Sp. z.o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoBusiness House logoCity Space logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoOmnitech Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoKwiaty dla biura logoPartner Capital Group logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoEcho Investment logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoDorbud S.A. logoGhelamco Poland logoUNIMOR Development S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoVastint Poland Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoTorus logoPorto Office B Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoTriGranit Corporation logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoBREMA Sp. z.o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoSawig Invest Group logoNowy Styl Group logoHAVRE Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoALLCON INVESTMENT logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoHexagon logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoKart Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Kłamstwo w CV nie jest opłacalne

Coraz więcej kandydatów podaje nieprawdziwe informacje w CV. Kłamstwa dotyczą najczęściej obowiązków wykonywanych w poprzedniej pracy, a także poziomu znajomości języka obcego.

Coraz więcej kandydatów podaje nieprawdziwe informacje w CV. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Craig School of Business w Kalifornii, aż od 40 do 70 proc. osób ubarwia swoje CV. Kłamstwa dotyczą najczęściej obowiązków wykonywanych w poprzedniej pracy, a także poziomu znajomości języka obcego.

Polacy bardzo często przypisują sobie też nie swoje kompetencje czy sukcesy. O ile łatwo można sprawdzić okres pracy u konkretnego pracodawcy, o tyle weryfikacja umiejętności, doświadczeń czy zrealizowanych projektów zależy od czujności rekrutera – mówi Paweł Wierzbicki, dyrektor Michael Page.

Osoby przeprowadzające procesy rekrutacyjne są wyczulone na punkcie różnego rodzaju kłamstw. Na etapie rekrutacji szczególne istotna jest przeprowadzona rozmowa, która pozwala na poznanie kandydata, a także jego rzeczywistych umiejętności. Podczas spotkania z osobą ubiegającą się o dane stanowisko często wychodzi na jaw, iż informacje umieszczone w CV oraz liście motywacyjnym nie są zgodne z rzeczywistością. To jest po prostu wywiad behawioralny, czyli postawienie kandydata w konkretnym przypadku biznesowym, w konkretnej sytuacji i sprawdzenie, jak na bazie swojego doświadczenia poradziłby sobie z taką sytuacją – tłumaczy Paweł Wierzbicki.

Jak podkreśla dyrektor firmy Michael Page, bez względu na stanowisko pracy, każde CV jest dokładnie weryfikowane. Jednak dokumenty aplikacyjne, a także sama rozmowa kwalifikacyjna stanowią dla pracodawcy tylko początkową informację o danym kandydacie, a jego rzeczywiste umiejętności sprawdzi okres próbny. Przy stanowiskach menadżerskich łatwiej jest – przez referencje, zadawanie pytań sytuacyjnych – szybko zorientować się, czy kandydat rzeczywiście robi to, co mówi – dodaje Paweł Wierzbicki. Trudniejsze zadanie stoi przed rekruterami, którzy muszą sprawdzić zdolności osób starających się o pierwszą pracę. W przypadku młodych ludzi jest to bardziej skomplikowane, dlatego że u nich zazwyczaj mówimy o badaniu potencjału czy osobowości, które trudniej zweryfikować niż konkretne sukcesy i osiągnięcia – podkreśla Paweł Wierzbicki. Narzędziami służącymi do analizy potencjału są dostępne na rynku testy. Z naszych obserwacji wynika jednak, że zaledwie kilkanaście procent firm używa takich testów jako stałego etapu rekrutacji. Nadal w większości przypadków o rekrutacji decyduje przeczucie i/lub postawienie na instynkt – dodaje.

Rażące kłamstwa w CV nie są opłacalne. Mogą bowiem skompromitować kandydata w oczach  potencjalnego pracodawcy, a nawet doprowadzić do odpowiedzialności prawnej. Według Kodeksu pracy, w przypadku, gdy dana osoba zostanie zatrudniona, a kłamała podczas procesu rekrutacji, pracodawca ma prawo do jej zwolnienia.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra