Business House logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoKwiaty dla biura logoPorto Office A Sp. z o.o. logoCity Space logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoARTSERVIS sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTERBIURO logoNowy Styl Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoSpectra Development logoGTV Lighting logoForbo Flooring Systems Polska logoTétris Poland logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoPodium Investment logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoAluprof S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoOlivia Business Centre logoFYI Commercial Consulting logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoRIS Kotes logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoTorus logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

W jakim mieście żyje się najlepiej?

Jak pokazuje ogólnopolskie badanie „Diagnoza społeczna 2015”, Poznań jest najlepszym miastem do życia. W rankingu wyprzedza m.in. Kraków oraz Warszawę.

Jak pokazuje ogólnopolskie badanie „Diagnoza społeczna 2015”, Poznań jest najlepszym miastem do życia. W rankingu wyprzedza m.in. Kraków oraz Warszawę, która w br. edycji spadła na 7. pozycję. Stolica Wielkopolski jest jednym z najzamożniejszych rodzimych miast. Wyższy poziom PKB na mieszkańca odnotowała jedynie Warszawa. Według autorów raportu, odzwierciedleniem tego jest duża aktywność Poznaniaków w życiu społeczności lokalnej. Mieszkańcy Poznania chętnie uczestniczą w wyborach samorządowych, nieobowiązkowych spotkaniach czy włączają się w sprawy lokalne i działalność różnego typu organizacji. W rezultacie stolica Wielkopolski zajęła pierwsze miejsce w dziedzinie kapitału społecznego.    

Zobacz więcej: Poznań: miasto z potencjałem biurowym?

Jednak jest to jeden z ośmiu wskaźników będących podstawą do opracowania „Diagnozy społecznej 2015”. W publikacji wzięte zostały pod uwagę m.in. kondycja psychiczna i fizyczna mieszkańców miast, włączając w to poziom szczęścia, zdrowia oraz tzw. dobrostan społeczny (liczba przyjaciół oraz brak poczucia samotności). Wśród wskaźników pojawiły się także czynniki negatywne – patologie czy stres życiowy. Istotnym wskaźnikiem był również poziom cywilizacyjny, który obejmuje: poziom wykształcenia, posiadanie rozwiązań komunikacyjnych (np. telefon komórkowy czy laptop), znajomość języków obcych, a także posiadanie prawa jazdy. W tej kategorii Poznań ulokował się na trzeciej pozycji za Warszawą oraz Rzeszowem.

Stolica Wielkopolski słabo wypadła w przypadku poziomu lokalnego patriotyzmu mieszkańców, czyli stopnia odczuwanego zadowolenia z miejsca zamieszkania. W tym rankingu Poznań zajął dopiero 13 lokatę. Przeszło 60 proc. przebadanych Poznaniaków jest zadowolonych z faktu, iż mieszka w tym mieście. W 2013 r. odsetek ten był o 5 p.p. mniejszy. Równocześnie obniżeniu uległ tzw. wskaźnik dezaprobaty, czyli procent osób, których denerwowały decyzje i działania lokalnych władz. W br. spadł on w Poznaniu do poziomu 6,8 proc.   

Warto dodać, iż dobry ocenę uzyskała także jakość życia w całym regionie. Wśród rodzimych województw Wielkopolska zajęła 3 lokatę po Małopolsce i województwie pomorskim.

 


0.0
Tagi: Poznań
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra