Fabryka Mebli Biurowych MDD logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoALLCON INVESTMENT logoSawig Invest Group logoGhelamco Poland logoHAVRE Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoPRO-INVEST S.A. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoAluprof S.A. logoOmnitech Sp. z o.o. logoHexagon logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoBusiness House logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTERBIURO logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoPartner Capital Group logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoSchüco International Polska logoFYI Commercial Consulting logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoTorus logoDorbud S.A. logoCOTEX Office Centre logoEcho Investment logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoCHB14 logoCity Space logoPorto Office B Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoVastint Poland Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoBREMA Sp. z.o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoWOMAK HOLDING logoOlivia Business Centre logoAgrobex Sp. z o.o. logoArchicom logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Co przyniosą zmiany w Kodeksie pracy?

Już za miesiąc znacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy. Nowe przepisy wprowadzą zmiany m.in. w okresach wypowiedzenia umów na czas określony.

Już za miesiąc znacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy. Nowe przepisy wprowadzą zmiany m.in. w okresach wypowiedzenia umów na czas określony. Dotychczas umowy zawierane na czas określony mogły zostać wypowiedziane wyłącznie, jeżeli taka możliwość została przewidziana w umowie o pracę zawartej pomiędzy pracownikiem a pracodawcą i okres ten wynosił zawsze dwa tygodnie. Po wejściu w życie nowelizacji jest to okres analogiczny jak w przypadku umowy zawieranej na czas nieokreślony i będzie uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes Patrycja Szałas-Maciąga, adwokat w Kancelarii JS Legal.

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od 22 lutego br., wprowadzą możliwość wypowiedzenia umów zawartych na krócej niż pół roku z dwutygodniowym wyprzedzeniem, a tych zawartych na dłuższy okres – z miesięcznym. Z kolei jeżeli dana osoba była zatrudniona przynajmniej trzy lata to okres wypowiedzenia ulegnie wydłużeniu do trzech miesięcy. W rezultacie długość okresu wypowiedzenia umów na czas określony będzie taka sama, jak w przypadku umów na czas nieokreślony.

Po wejściu w życie nowelizacji pracodawca ma jednostronną możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, pracownik natomiast zachowa prawo do wynagrodzenia. Co istotne, pracodawca może nas zwolnić w całości lub w części od obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia po stronie pracownika – wskazuje ekspertka.

W przypadku gdy, w umowie zawartej na czas określony umieszczono klauzule o możliwości jej  wypowiedzenia, a przy wypowiedzeniu pracodawca nie przestrzegał przepisów o trybie, formie i szczególnej ochronie trwałości stosunku pracy, pracownik starać się o odszkodowanie. Limitowane jest ono do wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego miała trwać dana umowa. Pracownik może także starać się o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach.

Mając na uwadze, że wydłużeniu ulegnie okres wypowiedzenia, proporcjonalnie wzrośnie też wysokość kwot możliwych do odzyskania. Do chwili obecnej była możliwość uzyskania wynagrodzenia maksymalnie za okres dwóch tygodni wypowiedzenia. Teraz będzie możliwość uzyskania wynagrodzenia aż do trzech miesięcy wypowiedzenia – podkreśla Patrycja Szałas-Maciąga.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra