DEVCO Sp. z.o.o. logoKwiaty dla biura logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoNowy Styl Group logoGTV Lighting logoCOTEX Office Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoLobos Nieruchomości logoLC Corp S.A. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoKart Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoOnyx Business Point logoCHB14 logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoAluprof S.A. logoEcho Investment logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoArchicom logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoOmnitech Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoSpectra Development logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoINTERBIURO logoOlivia Business Centre logoPorto Office B Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoPartner Capital Group logoTorus logoCity Space logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoGhelamco Poland logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoBusiness House logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Co przyniosą zmiany w Kodeksie pracy?

Już za miesiąc znacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy. Nowe przepisy wprowadzą zmiany m.in. w okresach wypowiedzenia umów na czas określony.

Już za miesiąc znacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy. Nowe przepisy wprowadzą zmiany m.in. w okresach wypowiedzenia umów na czas określony. Dotychczas umowy zawierane na czas określony mogły zostać wypowiedziane wyłącznie, jeżeli taka możliwość została przewidziana w umowie o pracę zawartej pomiędzy pracownikiem a pracodawcą i okres ten wynosił zawsze dwa tygodnie. Po wejściu w życie nowelizacji jest to okres analogiczny jak w przypadku umowy zawieranej na czas nieokreślony i będzie uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes Patrycja Szałas-Maciąga, adwokat w Kancelarii JS Legal.

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od 22 lutego br., wprowadzą możliwość wypowiedzenia umów zawartych na krócej niż pół roku z dwutygodniowym wyprzedzeniem, a tych zawartych na dłuższy okres – z miesięcznym. Z kolei jeżeli dana osoba była zatrudniona przynajmniej trzy lata to okres wypowiedzenia ulegnie wydłużeniu do trzech miesięcy. W rezultacie długość okresu wypowiedzenia umów na czas określony będzie taka sama, jak w przypadku umów na czas nieokreślony.

Po wejściu w życie nowelizacji pracodawca ma jednostronną możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, pracownik natomiast zachowa prawo do wynagrodzenia. Co istotne, pracodawca może nas zwolnić w całości lub w części od obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia po stronie pracownika – wskazuje ekspertka.

W przypadku gdy, w umowie zawartej na czas określony umieszczono klauzule o możliwości jej  wypowiedzenia, a przy wypowiedzeniu pracodawca nie przestrzegał przepisów o trybie, formie i szczególnej ochronie trwałości stosunku pracy, pracownik starać się o odszkodowanie. Limitowane jest ono do wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego miała trwać dana umowa. Pracownik może także starać się o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach.

Mając na uwadze, że wydłużeniu ulegnie okres wypowiedzenia, proporcjonalnie wzrośnie też wysokość kwot możliwych do odzyskania. Do chwili obecnej była możliwość uzyskania wynagrodzenia maksymalnie za okres dwóch tygodni wypowiedzenia. Teraz będzie możliwość uzyskania wynagrodzenia aż do trzech miesięcy wypowiedzenia – podkreśla Patrycja Szałas-Maciąga.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra