Onyx Business Point logoBusiness House logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoCHB14 logoVastint Poland Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCOTEX Office Centre logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoAluprof S.A. logoCity Space logoOmnitech Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoSpectra Development logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoEcho Investment logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoCity Office logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoGTV Lighting logoINTERBIURO logoPRO-INVEST S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoNowy Styl Group logoDEVCO Sp. z.o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoOlivia Business Centre logoGłówka Pracuje logoHAVRE Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoLC Corp S.A. logoTorus logoUNIMOR Development S.A. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Krok w stronę utworzenia metropolii

W dniu 28 czerwca br. w Szymbarku samorządowcy Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz 46 gmin znajdujących się na terenie woj. pomorskiego zagłosowali za utworzeniem Związku Metropolitalnego.

W dniu 28 czerwca br. w Szymbarku samorządowcy Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz 46 gmin znajdujących się na terenie woj. pomorskiego zagłosowali za utworzeniem Związku Metropolitalnego. Dzięki jego powstaniu region może zyskać nawet 170 mln zł z budżetu centralnego.

 

Kluczowym zadaniem, które miałoby być zrealizowane w ramach metropolii, byłaby koordynacja i poprawa transportu zbiorowego pomiędzy gminami. Jednak, aby działania scalające okazały się skuteczne potrzebny jest jeden organizator przewozów. Stanowi to dużą szansę dla całego regionu i osób dojeżdżających do pracy spoza Gdyni czy Gdańska.

 

Gdynia od lat inicjuje i uczestniczy w działaniach na rzecz integrowania metropolii – mówi wiceprezydent Gdyni Michał Guć, i dodaje: Dotyczy to zarówno takich projektów, których Gdynia była liderem jak TRISTAR, czy „Ochrona wód Zatoki Gdańskiej – budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdyni oraz Małym Trójmieście Kaszubskim". Inicjuje również szereg działań mających na celu rozwój społeczno-gospodarczy metropolii. Przykładem może być koordynacja przez Gdynię Doliny Logistycznej, która swoim zasięgiem obejmuje Gdynię, Kosakowo, Rumię, Redę, Wejherowo i gminę Wejherowo, i dodatkowo Cewice, Lębork, Liniewo, Luzino, Łęczyce, Szemud oraz Gniewino.

 

W nadchodzących tygodniach wniosek dotyczący utworzenia metropolii ma zostać przesłany do Warszawy. Wcześniej rozmowy będą prowadzone także u wojewody pomorskiego. Szansę na pozytywną odpowiedź rządu oceniam obecnie jako nikłą. Władze nie ukrywają, że ustawa o związku metropolitalnym na Śląsku ma charakter pilotażowy – mówi wiceprezydent. Uważam jednak, że pomorscy politycy muszą aktywnie zabiegać o powołanie takiej Metropolii i pokazać rządowi, że jest to dla nas bardzo ważna kwestia – dodaje.

 

Pod koniec ubiegłego miesiąca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy powołującej związek metropolitalny na Śląsku. Jednak na razie nie przewiduje się rozszerzenia ram tej ustawy na inne regiony, do czego będą zachęcać rząd pomorscy samorządowcy.
 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra