EURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoALLCON INVESTMENT logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoFYI Commercial Consulting logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoHAVRE Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoTorus logoCHB14 logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoSchüco International Polska logoDorbud S.A. logoWOMAK HOLDING logoOlivia Business Centre logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoAgrobex Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoCOTEX Office Centre logoEcophon Saint-Gobain logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoEcho Investment logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoLobos Nieruchomości logoVastint Poland Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoHexagon logoUNIMOR Development S.A. logoGhelamco Poland logoDEVCO Sp. z.o.o. logoBusiness House logoKart Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoINTERBIURO logoOmnitech Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoPartner Capital Group logoCity Space logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Krok w stronę utworzenia metropolii

W dniu 28 czerwca br. w Szymbarku samorządowcy Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz 46 gmin znajdujących się na terenie woj. pomorskiego zagłosowali za utworzeniem Związku Metropolitalnego.

W dniu 28 czerwca br. w Szymbarku samorządowcy Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz 46 gmin znajdujących się na terenie woj. pomorskiego zagłosowali za utworzeniem Związku Metropolitalnego. Dzięki jego powstaniu region może zyskać nawet 170 mln zł z budżetu centralnego.

 

Kluczowym zadaniem, które miałoby być zrealizowane w ramach metropolii, byłaby koordynacja i poprawa transportu zbiorowego pomiędzy gminami. Jednak, aby działania scalające okazały się skuteczne potrzebny jest jeden organizator przewozów. Stanowi to dużą szansę dla całego regionu i osób dojeżdżających do pracy spoza Gdyni czy Gdańska.

 

Gdynia od lat inicjuje i uczestniczy w działaniach na rzecz integrowania metropolii – mówi wiceprezydent Gdyni Michał Guć, i dodaje: Dotyczy to zarówno takich projektów, których Gdynia była liderem jak TRISTAR, czy „Ochrona wód Zatoki Gdańskiej – budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdyni oraz Małym Trójmieście Kaszubskim". Inicjuje również szereg działań mających na celu rozwój społeczno-gospodarczy metropolii. Przykładem może być koordynacja przez Gdynię Doliny Logistycznej, która swoim zasięgiem obejmuje Gdynię, Kosakowo, Rumię, Redę, Wejherowo i gminę Wejherowo, i dodatkowo Cewice, Lębork, Liniewo, Luzino, Łęczyce, Szemud oraz Gniewino.

 

W nadchodzących tygodniach wniosek dotyczący utworzenia metropolii ma zostać przesłany do Warszawy. Wcześniej rozmowy będą prowadzone także u wojewody pomorskiego. Szansę na pozytywną odpowiedź rządu oceniam obecnie jako nikłą. Władze nie ukrywają, że ustawa o związku metropolitalnym na Śląsku ma charakter pilotażowy – mówi wiceprezydent. Uważam jednak, że pomorscy politycy muszą aktywnie zabiegać o powołanie takiej Metropolii i pokazać rządowi, że jest to dla nas bardzo ważna kwestia – dodaje.

 

Pod koniec ubiegłego miesiąca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy powołującej związek metropolitalny na Śląsku. Jednak na razie nie przewiduje się rozszerzenia ram tej ustawy na inne regiony, do czego będą zachęcać rząd pomorscy samorządowcy.
 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra