Reforma, która zwiększy ściągalność podatków

Spadły przychody z VAT i CIT. Na zwiększenie ściągalności podatków ma wpłynąć reforma administracji. Branże mają mieć wyspecjalizowanych urzędników.

Luka podatku od towarów i usług w ubiegłym roku została oszacowana na 53 mld zł i jest to o 12 mld więcej niż w roku poprzednim. Poprawę ściągalność podatków mają spowodować zmiany w organizacji podatkowej i częstsze kontrole. Branże, na których organy podatkowe powinny skupić uwagę zidentyfikowane zostały w Krajowym Planie Działań Administracji Podatkowej na 2016 r. 

W Krajowym Planie Działania Administracji Podatkowej co roku określa się najbardziej newralgiczne punkty dla Skarbu Państwa, gdzie występują największe nadużycia i gdzie organy powinny zintensyfikować swoje działania, podjąć jak najwięcej kontroli i innych czynności, które wykryją te nieprawidłowości i tym samym przyniosą dochód dla budżetu – mówi agencji Newseria Biznes Monika Wolska-Bryńska, radca prawny z Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group.

Kontrole podatkowe branż przydzielono tzw. pozostałym urzędom skarbowym. Poddane im zostaną takie sektory jak, np.: usługi finansowe, ubezpieczeniowe, budowlane, handel elektroniką, motoryzacja, transport. W tym roku fiskus będzie przyglądać się także branży medycznej. Kontrolowana będzie nie tylko opieka zdrowotna, ale i pozostałe usługi medyczne. 

Zmianie ulegnie także struktura i działanie administracji podatkowej. Powstanie specjalistyczny urząd zajmujący się podatnikami, których przychody wynoszą ponad 50 mln euro. Z kolei hierarchicznie niższe urzędy zajmą się podatnikami o przychodzie 3 mln euro. Ponadto specjalizacja ma też dotyczyć urzędników, tak by byli oni wyspecjalizowani w konkretnych branżach. 

Cel jest taki, żeby w strategicznym urzędzie skarbowym zgromadzić najbardziej wyspecjalizowanych urzędników. Ma się on docelowo zająć najbogatszymi podatnikami. Mniej wyspecjalizowane urzędy również mają się skupić na dość bogatych podatnikach, a dodatkowo ich zadaniem będzie również zgromadzenie specjalistów z danych dziedzin – zaznacza Monika Wolska-Bryńska.

Konieczność zmian związana była także z nieskuteczną walką polskiej administracji podatkowej z transferem dochodów firm za granice Polski. Według szacunków w 2014 r. budżet z tego tytułu mógł stracić ok. 10 mld euro. 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz