Tork

Rekord firm nowoczesnej gospodarki

Rekordowo wzrosło zatrudnienie w innowacyjnych firmach produkcyjnych (fot. pixabay.com)
Rekordowo wzrosło zatrudnienie w innowacyjnych firmach produkcyjnych (fot. pixabay.com)
Rekordowo powiększyła się liczba miejsc pracy w innowacyjnych firmach produkcyjnych. Od kwietnia do czerwca wzrost zatrudnienia wyniósł tam prawie 10 proc.

Dla rynku pracy pierwsze półrocze br. było bardzo dobre. W skali całego półrocza zatrudnienie wzrosło o 2,7 proc., a w samym drugim kwartale o 2,9 proc. Innowacyjne przedsiębiorstwa tzw. nowoczesnej gospodarki są rekordzistami w tej kwestii. W firmach produkcyjnych od kwietnia do czerwca wzrost liczby nowych miejsc pracy wyniósł niemal 10 proc. Według danych ADP przedsiębiorstwa nowoczesnej gospodarki mają znacznie wyższą dynamikę zatrudnienia niż ogół polskich firm, a to z kolei napędza całą polską gospodarkę.

 

Zauważyliśmy gigantyczny wzrost zatrudnienia w sektorze produkcyjnym nowoczesnej gospodarki w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku. Był to ponadtrzykrotnie wyższy wzrost od tego, który był zarejestrowany przez GUS dla ogółu rynku. Jeżeli chodzi o firmy usługowe, to wzrost wyniósł natomiast zdecydowanie ponad 2 proc. – mówi agencji Newseria Biznes Magdalena Dacka, HR Business Partner w ADP Polska.

 

Do firm nowoczesnej gospodarki zalicza się przedsiębiorstwa, które wykazują innowacyjne podejście do swojej aktywności. Ciągle usprawniają one swoją bieżącą działalność np. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii czy outsourcingu.

 

Firma ADP opracowała raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2016”, z którego wynika, że w pierwszej połowie liczba pracowników innowacyjnych przedsiębiorstw wzrosła o 4,23 proc. w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Korzystnie wypadł zwłaszcza drugi kwartał, w którym pracę znalazło o 4,52 proc. więcej osób. Rekordowy wzrost odnotowano jednak w sektorze produkcyjnym. W okresie kwiecień-czerwiec pracę zatrudniono w nim o 9,21 proc. więcej osób niż w analogicznym okresie w 2015 r. Jeszcze wyraźniejszy progres zanotowano w przypadku firm zatrudniających powyżej 500 osób. Wyniósł on bowiem 9,78 proc. W skali całego półrocza wzrost zatrudnienia w innowacyjnych przedsiębiorstwach produkcyjnych wyniósł 7,94 proc.

 

Na pewno nowoczesna gospodarka sukcesywnie się rozszerza. To awangarda biznesu, firmy inwestujące w rozwój, narzędzia, produkcję. Wzrost zatrudnienia idzie w parze z outsourcingiem niektórych aktywności. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą się skupić na zatrudnieniu specjalistów i ekspertów, aby rozwijać podstawowy biznes. Co warto podkreślić, produkcja nie działa w próżni. Wzrost liczby etatów przybierał na znaczeniu przez ostatnie pół roku. Zwiększały się bowiem zamówienia, notowano wysoką dynamikę PKB, sytuacja była stabilna, a do kraju płynął kapitał zagraniczny – tłumaczy agencji Newseria Biznes Magdalena Dacka.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra