FYI Commercial Consulting logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoINTER-BUD logoCOTEX Office Centre logoTorus logoUNIMOR Development S.A. logoTétris Poland logoArchicom logoARTSERVIS sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoHAVRE Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoAgrobex Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoLC Corp S.A. logoKontor logoEcho Investment logoOlivia Business Centre logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoGTV Lighting logoPorto Office A Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoSpectra Development logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoBusiness House logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoVastint Poland Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoPodium Investment logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoAluprof S.A. logoINTERBIURO logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Biurowy boom na rynkach regionalnych

Na ośmiu największych polskich rynkach biurowych w budowie jest łącznie ponad 900 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. (fot. pixabay)
Na ośmiu największych polskich rynkach biurowych w budowie jest łącznie ponad 900 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. (fot. pixabay)
Łącznie na głównych rynkach regionalnych budowanych jest więcej biur niż w Warszawie, a większość z nich zajmą firmy z sektora usług dla biznesu. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym podsumowaniem rynku regionalnego dokonanym przez Walter Herz.

Analitycy Walter Herz szacują, że na ośmiu największych polskich rynkach biurowych w budowie jest łącznie ponad 900 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Dla porównania w Warszawie powstaje ok. 700 000 mkw. biur. 


W miastach regionalnych na wysokim i stabilnym poziomie utrzymuje się zapotrzebowanie na biura. Na największych rynkach biurowych poza Warszawą w pierwszym półroczu br. do użytku oddane zostało ogółem ponad 220 000 mkw. biur (z tego niemal 80 proc. w Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu), a zawarte w tym czasie umowy najmu w regionach opiewały łącznie na prawie 270 000 mkw. powierzchni. 


Zapotrzebowanie na biura ulokowane na rynkach lokalnych zgłaszane są przede wszystkim przez sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Firmy reprezentujące branżę zajmują przeszło połowę powierzchni w obiektach powstających w Trójmieście, Wrocławiu i Katowicach. 


Kraków – lider regionalnych rynków biurowych


Liderem regionalnych rynków biurowych jest Kraków. W stolicy Małopolski zasób nowoczesnej powierzchni biurowej wynosi 850 000 mkw., a w budowie jest ponad 300 000 mkw. biur. Warto zauważyć, że popyt na biura jest tu tak duży, że Kraków posiada jeden z najniższych współczynników pustostanów w kraju (6 proc.). 


Kraków stanowi główny ośrodek firm z sektora usług dla biznesu. Jak podaje Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w centrach BPO, SSC, IT i R&D zlokalizowanych w obrębie aglomeracji pracuje ponad 50 tys. osób. 


Do nowych biur wchodzą przeważnie firmy z sektora usług dla biznesu, który wybrał Kraków na swój główny ośrodek w Polsce. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych podaje, że w centrach BPO, SSC, IT i R&D zlokalizowanych w obrębie aglomeracji pracuje ponad 50 tys. osób. 


Wrocław na podium największych ośrodków biurowych


Trzecim po Warszawie i Krakowie ośrodkiem biurowym w Polsce jest Wrocław. Stolica Dolnego Śląska należy do najszybciej rosnących pod względem przyrostu podaży rynków w kraju. Analitycy Walter Herz szacują, że w br. podaż powierzchni biurowej w mieście przekroczy 800 000 mkw. Wrocław cieszy się rekordowym popytem na powierzchnię biurową i odpowiada za jedną piątą najmu biur na rynkach regionalnych w pierwszym półroczu br. Firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu zakontraktowały ponad połowę wynajętej powierzchni, a w centrach usług znajdujących się na terenie aglomeracji zatrudnionych jest ponad 34 tys. osób. W budowie we Wrocławiu pozostaje ponad 200 000 mkw. biur.

 

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Walter Herz
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra