Real Estate Management Congress

Jak urósł warszawski rynek biurowy?

Warszawa (fot. Walter Herz)
Warszawa (fot. Walter Herz)
Obecne zasoby biurowe sprawiają, że warszawski rynek biurowy dołączył do największych w Europie. W ciągu 3 lat urósł on o jedną czwartą.

Ostatnie lata przynosiły spory przyrost podaży biurowej w Warszawie. Tylko od początku 2014 r. stolica wzbogaciła się o milion mkw. biur. Co więcej deweloperzy nie zamierzają zwalniać tempa. W ubiegłym roku w aglomeracji warszawskiej oddali oni ponad 20 budynków, co dostarczyło ponad 400 000 mkw. biur. Jak zauważają eksperci Walter Herz wynik ten jest najlepszy w historii. Warto zauważyć, że mniej więcej tyle biur co w samej Warszawie zostało oddanych w 2016 r. łącznie w największych polskich miastach.

 

Wg specjalistów Walter Herz nowe biura nie czekają długo na najemców, a większość wybudowanych w ostatnim czasie biurowców jest niemal w całości skomercjalizowana. Eksperci szacują, że w br. w stolicy może przybyć 300 – 350 000 mkw. nowej powierzchni biurowej. Zaznaczają oni, że umocni to uprzywilejowaną pozycję najemców.

 

Warszawski rynek biurowy ciągle rośnie. W budowie są takie obiekty jak np. Proximo II, Generation Park, EC Powiśle, Business Garden II, West Station II, Mennica Legacy Tower, The Warsaw Hub. Trwa również budowa kompleksu, w którym powstanie najwyższa w Polsce wieża Varso Tower.

 

Wg hipotez Walter Herz obecny rok będzie równie udany dla Warszawy jak poprzedni. Decydujące znaczenie dla kształtowania się sytuacji na rynku biur będzie miała ogólna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie. Jeśli sprzyjający klimat inwestycyjny utrzyma się, segment biurowy będzie kontynuował swój dotychczasowy rozwój – twierdzą eksperci Walter Herz. 

 

Dla utrzymania obecnego popytu na warszawskie biura ważną kwestią jest aktywność najemców z sektora BSS, finansowego oraz z branży IT. Pozwoli ona utrzymać na stabilnym poziomie czynsze. Eksperci Walter Herz zauważają, że na wzrost czynszów może wpłynąć podniesienie płacy minimalnej i ewentualna podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste. Warto jednak zauważyć, że w Warszawie najem powierzchni biurowej nadal jest o wiele tańszy niż w zachodniej Europie. 

 


0.0