bcb wrzesień 2020

Outsourcing motorem napędowym polskiego rynku biurowego

Biurowiec Q22 w Warszawie (fot. materiały prasowe Echo Investment)
Biurowiec Q22 w Warszawie (fot. materiały prasowe Echo Investment)
Polski rynek nieruchomości biurowych rośnie najszybciej w Europie. Jego rozwój napędzany jest przez dynamicznie rozwijający się sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Wzrost ten dodatkowo może być przyspieszony przez Brexit.

Ubiegły rok dla polskiej branży biurowej był rekordowy (więcej: Polski rynek biurowy. Inwestycje, Architektura, Produkty ). Eksperci również na następne lata przedstawiają pozytywne prognozy dla tego segmentu rynku. 

 

Rynek biurowy ma w Polsce bardzo dobre prognozy, które są podyktowane rozwojem sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Wiele firm ogłasza plany stworzenia nowych miejsc pracy, zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych. To główny bodziec do rozwoju rynku biurowego. Polska jest w tej branży europejskim i światowym liderem, dlatego prognozujemy, że rynek biurowy w Polsce będzie dalej stabilnie się rozwijał – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dorota Wysokińska-Kuzdra, prezes zarządu Griffin Premium RE.

 

W ubiegłym roku to właśnie firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu wygenerowały znaczną część popytu na powierzchnię biurową w Polsce. – Dzisiaj ten sektor gospodarki, którym są nowoczesne usługi dla biznesu, zatrudnia ponad 200 tys. osób. Według prognoz na przestrzeni kolejnych 2–3 lat to zatrudnienie wzrośnie o około 100 tys. osób. Licząc średnio 10 mkw. na pojedynczego pracownika, można wywnioskować, że w takim razie potrzeba będzie około 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Oczywiście można dyskutować o konkretnej liczbie, ale ten przykład dobrze obrazuje skalę i perspektywy polskiego rynku biurowego – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dorota Wysokińska-Kuzdra.

 

Jak wynika z danych stowarzyszenia ABSL, w ubiegłym roku w Polsce funkcjonowało 936 centrów usługowych. Zatrudniały one łącznie ponad 212 pracowników. Wg prognoz do 2020 r. w sektorze tym może pracować już nawet ponad 300 tys. osób. Z raportu stowarzyszenia ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2016” wynika, że Polska jest najszybciej rozwijającym się rynkiem biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

– Niewątpliwie nowoczesne usługi dla biznesu, czyli potocznie mówiąc nowoczesny outsourcing, jest dzisiaj motorem napędowym rynku biurowego w Polsce. Firmy się rozwijają, powiększają swoje siedziby i potrzebują więcej przestrzeni. Są to działy R&D, zaawansowane technologie IT oraz usługi finansowe i księgowe, które w tej chwili są relokowane również z Londynu, w czym paradoksalnie pomógł nam Brexit – tłumaczy agencji informacyjnej Newseria Biznes Dorota Wysokińska-Kuzdra.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz