Udany początek roku dla Warszawy

Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL
Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL
Warszawski rynek biurowy nie zwalnia! Popyt w stolicy w I kw. 2017 r. wyniósł prawie 194 000 mkw.

Pierwsze trzy miesiące 2017 r. na warszawskim rynku biurowym można uznać za bardzo udane. Popyt sięgnął prawie 194 000 mkw., do użytku oddano duże projekty, a współczynnik pustostanów nieznacznie spadł. Deweloperzy wierzą w chłonność warszawskiego rynku, co jest poparte wysoką absorpcją powierzchni biurowej. W rezultacie dynamicznie rozwija się szczególnie biurowe centrum miasta – informuje Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.


Popyt

W I kw. zapotrzebowanie na biura w Warszawie było bardzo wysokie, co w dużej części było rezultatem świetnego kwartału dla centrum stolicy, którego dotyczą umowy na prawie 93 500 mkw.

Od kilku kwartałów centrum charakteryzuje się znakomitymi wynikami w obszarze popytu. Jest to rezultat decyzji licznych korporacji o rozpoczęciu swojej działalności w Warszawie i zlokalizowaniu swoich siedzib w centrum. Globalne marki wybierają centrum ze względu na infrastrukturę transportową, dostępność nowoczesnych budynków biurowych oraz prestiż związany z uruchomieniem oddziału w samym sercu miasta – dodaje Anna Młyniec.


Również inne rejony Warszawy mają za sobą udany kwartał, w szczególności Mokotów oraz Jerozolimskie. Łącznie odpowiadają one za 72 proc. popytu poza centrum. 
W I kw. w Warszawie kilka firm, takich jak np. AstraZeneca, podpisało duże umowy najmu. Spodziewamy się kontynuacji tego trendu, czego przykładem jest kwietniowa transakcja zawarta przez Citi w Generation Park. Już teraz w Warszawie firmy podpisały porównywalną liczbę dużych umów najmu jak w całym ubiegłym roku, kiedy to transakcje o wielkości ok. 10 000 mkw. lub więcej zawarł tylko Lux Med i BGŻ BNP Paribas – wymienia Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa JLL. 


Największe umowy najmu w Warszawie w I kw. 2017 r.

Firma Budynek Powierzchnia (mkw.)
AstraZeneca Postępu 14 13 200
Diebold Nixdorf West Station II 9 800
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie JM Tower 7 300
Firma z sektora publicznego G9 7 200

Źródło: JLL, PORF, I kw. 2017

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz