Assa Abloy

Monopolis z pozwoleniem na budowę

Monopolis – wizualizacja
Firma Virako ma już prawomocne pozwolenie na budowę Monopolis. W zabytkowych przestrzeniach łódzkiego Monopolu Wódczanego z 1902 r. już wkrótce rozpoczną się prace konserwatorskie. W Monopolis powstanie 29 000 mkw. biur i usług.

Obok powierzchni biurowych, deweloper Virako stworzy przestrzenie dla wydarzeń kulturalnych, spędzania wolnego czasu i relaksu. Po odrestaurowaniu w historycznych budynkach pojawią się restauracje, klub dla dzieci, zielone skwery, muzeum i teatr. Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na II połowę 2018 r. Za pozyskiwanie najemców odpowiedzialna będzie firma doradcza JLL.

Projekt Monopolis zakłada wyeksponowanie postindustrialnego charakteru miejsca oraz stworzenie otwartej przestrzeni, zaaranżowanie terenów zielonych i harmonijne połączenie zabytkowej architektury z nowoczesnymi rozwiązaniami. Projekt przygotowała pracownia Grupa5 Architekci we współpracy z łódzkim biurem Jerzego Lutomskiego.

Na początku maja zaprezentowaliśmy projekt Monopolis. Mamy już pozwolenie na jego budowę i przystępujemy do prac konserwatorskich, w tym czyszczenia cegieł w zabytkowych budynkach. W tym zakresie do współpracy zaprosiliśmy uznaną pracownię konserwatorską Mosaicon. Kolejnym krokiem będzie wybór generalnego wykonawcy inwestycji, którego dokonamy w kolejnych tygodniach. – zapowiada Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako. 

Zespół zabytkowych obiektów Monopolu Wódczanego z początku XX w. to najważniejsza część Monopolis. Jest to trzeci co do wielkości kompleks fabryczny w Łodzi. W głównym budynku dawnej rozlewni powstaną biura, a na parterze swoje siedziby będą mieć restauracje, winiarnie i kawiarnie. Z kolei w dawnym laboratorium wódek smakowych powstanie bistro, w magazynie spirytusu - teatr, a w morsowni – basen z siłownią. Projekt zakłada także stworzenie przestrzeni dla przedszkola i świetlicy środowiskowej dla dzieci. Ważną częścią inwestycji będzie muzeum poświęcone historii dawnego Polmosu i technologii wytwarzania wódki.

Poza budynkiem, który dawniej spełniał rolę rozlewni wódki, biura powstaną także w dwóch nowych obiektach. W postindustrialnych przestrzeniach historycznego budynku M1 powstanie w pierwszym etapie 7000 mkw. powierzchni biurowej. W drugim etapie inwestycji w dwóch nowych gmachach M2 i M3 – odpowiednio 8 770 i 8 150 mkw. 

 


0.0
Tagi: Łódź
Napisz pierwszy komentarz