bcb wrzesień 2020

Ludzie chcą współdzielić biura

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
W Polsce działa już ok. 200 przestrzeni coworkingowych. Współdzielone biura to trend, który zmienia tutejszy rynek pracy.

W biura coworkingowych chętnie pracują freelancerzy, start-upy czy przedstawiciele wolnych zawodów. Jednak plusy pracy w wynajętej i wspólnej przestrzeni dostrzegają także duże firmy i korporacje. Na świecie działa ok. 11 000 biur coworkingowych, a pod koniec tego roku ich liczba może wzrosnąć nawet o kolejne 2500. Dynamiczne wzrosty notuje także polski rynek.

Coworking to praca i współdzielenie przestrzeni przez zasiadających w niej przedsiębiorców, freelancerów, przedstawicieli wolnych zawodów, ale przede wszystkim start-upy, które w tej chwili coraz prężniej rozwijają się w Polsce. Coworking jest pochodną nowego trendu na rynku nieruchomości komercyjnych, jakim jest „workplace as a service” czyli „miejsce pracy jako usługa”. Naszą rolą jest przeniesienie trendu ekonomii współdzielenia biur i zawierania transakcji najmu do sfery online – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Robert Chmielewski, współzałożyciel ShareSpace.pl, platformy wynajmu współdzielonych przestrzeni biurowych.

Korzystanie z biur coworkingowych wiąże się z wieloma korzyściami. Jedną z nich są oszczędności w wydatkach na wynajęcie biura, utrzymanie recepcji, rachunkach za prąd czy wodę oraz niższe koszty korzystania z infrastruktury i sprzętu biurowego. Co więcej, w zależności od potrzeb z biur coworkingowych można skorzystać w różnych miastach i lokalizacjach. Plusem są również krótkoterminowe i elastyczne umowy najmu. Kolejną zaletą jest dostęp do zasobów ludzkich, do ludzi, którzy też tam pracują, możliwość wymiany poglądów i wspólnych pomysłów. Często efektem jest współpraca nad nowymi projektami, które właśnie w takiej przestrzeni coworkingowej mogą powstać – mówi  agencji informacyjnej Newseria Biznes Robert Chmielewski.

W Polsce działa obecnie około 180 biur coworkingowych. Rynek jest bardzo płynny – pojawia się sporo mikrobiur, które szybko wchodzą i wychodzą z branży. Na świecie najbardziej rozwinięty jest rynek amerykański. W Europie przodują natomiast stolice takie jak Londyn, Paryż czy Monachium. W tej chwili w Berlinie powstaje 4–5 przestrzeni coworkingowych na kwartał, co pokazuje skalę tego przedsięwzięcia za granicą. W Polsce jest to rynek, który dopiero raczkuje, natomiast trend globalny jest wzrostowy. Średnia z ostatnich 5 lat wzrostu zarówno od strony popytowej, jak i podażowej, to około 21 proc. w skali roku. Dlatego uważam, że Polska pójdzie w ślady Zachodu i również na naszym rynku ten trend wzrośnie – prognozuje Robert Chmielewski.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz