Holdimex

Regiony w pogoni za stolicą

Warszawa fot. Walter Herz
Warszawa fot. Walter Herz
Wszystko wskazuje na to, że regionalne rynki biurowe w Polsce odnotują w tym roku rekordową wartość nowej podaży. Czy już wkrótce łączne zasoby rynków regionalnych osiągną taki wolumen, jakim dysponuje warszawski rynek?

 

Jak zwuażają eksperci Walter Herz niedobór wolnej powierzchni szczególnie odczuwalny jest w Łodzi, Krakowie i Trójmieście. Wskaźnik pustostanów na łódzkim rynku biurowym wynosi około 6 proc. i utrzymuje się obecnie na najniższym poziomie w Polsce.

Dynamicznie rozwija się także krakowski rynek biurowy. W największym stopniu przyczyniają się do tego firmy reprezentujące sektor nowoczesnych usług dla biznesu, które w stolicy Małopolski otwierają liczne centra. 

Nowe biura nie czekają też na najemców we Wrocławiu, Katowicach i Poznaniu. W tych miastach można obserwować ekspansję obecnych już firm, a także lokują się w nich nowi najemcy. W miastach regionalnych zaczynają aktywnie działać także najwięksi deweloperzy, którzy realizowali dotąd projekty wyłącznie na rynku warszawskim. 

Specjaliści firmy Walter Herz zauważają, że boom, jaki przeżywa polski rynek biurowy cechuje znacznie większa dynamika rozwoju nowych inwestycji, niż ma to miejsce w innych krajach Europy. Pomimo systematycznego zmniejszania się zasobów atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, Warszawa wciąż zapewnia pod tym względem znacznie większe możliwości niż inne stolice europejskie. Jak obliczają eksperci Walter Herz, w aglomeracji warszawskiej powstaje obecnie ponad 800 000 mkw. biur, a w pozostałych miastach w budowie jest kolejne 900 000 mkw. powierzchni. Polski rynek biurowy co roku zwiększa swój potencjał o około 10 proc., co wg ekspertów Walter Herz stanowi rekordowe osiągnięcie sektora na skalę europejską. 

 

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Walter Herz
Napisz pierwszy komentarz
mantra