Assa Abloy

Jak będzie wyglądać Muzeum Polskiej Wódki?

Muzeum Polskiej Wódki - budynek rektyfikacji
W inwestycji Centrum Praskie Koneser powstanie pierwsze na świecie Muzeum Polskiej Wódki. Jego otwarcie jest zaplanowane na wiosnę 2018 r. Obecnie trwają ostatnie prace budowlane.

Muzeum Polskiej Wódki powstaje w zabytkowym budynku rektyfikacji na terenie dawnej wytwórni wódek „Koneser”. Jest to pierwszy tego typu obiekt na świecie. Obecnie w muzeum trwają ostatnie prace budowlane i rozpoczyna się montaż ekspozycji. 

Goście muzeum będą mogli podziwiać zabytkowy budynek w stylu neogotyckim z końca XIX w., ogromne rozetowe okna, piece z przełomu XIX i XX w. niegdyś służące do produkcji wódki, masywne metalowe schody czy podłogi wyłożone deskami ze starych beczek do przechowywania alkoholu. Atrakcją muzeum będą również oryginalne elementy wyposażenia gorzelni, czyli kolumna rektyfikacyjna, stągiew i licznik. 

Trwającą około godziny wycieczkę po muzeum będzie rozpoczynać krótki pokaz filmowy. Sala kinowa zostanie wyłożona miedzianymi panelami formowanymi na zamówienie. Zwiedzający za dodatkową opłatą będą mogli np. wziąć udział w warsztatach edukacyjnych poświęconych zasadom łączenia trunku z potrawami, czyli tzw. food-pairingu. - Chcemy edukować, pokazywać różnice w aromatach wódek produkowanych z kilku rodzajów zbóż i ziemniaków, a także promować tradycję kulturalnego picia nastawionego na smakowanie – mówi Andrzej Szumowski, Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, które jest inicjatorem i patronem muzeum.

Twórcy Muzeum Polskiej Wódki twierdzą, że ich celem było znalezienie równowagi pomiędzy tradycyjnym obiektem muzealnym a nowoczesnym miejscem z interaktywnymi atrakcjami. Tego typu eksponaty znajdą się we wszystkich pięciu galeriach muzeum, z których każda poświęcona będzie innemu tematowi – m.in. pochodzeniu wódki, zmianom technologicznym czy współczesnemu procesowi jej produkcji.

W budynku muzeum powstanie też restauracyjny koncept współtworzony przez Ewę, Andrzeja i Mirosława Nizio. Bistro WuWu będzie czynne 24h na dobę. Gościom zaoferuje ono najlepsze rodzime trunki i przekąski. Z kolei restauracja ZONI ma mieć bardziej kameralny charakter i stanowić miejsce relaksu, spotkań towarzyskich, rodzinnych i biznesowych. Koncepcję architektoniczną obu lokali stworzył Mirosław Nizio, właściciel pracowni Nizio Design International. Kierowane przez niego zespoły odpowiadają też za projekt ekspozycji Muzeum Polskiej Wódki oraz jego realizację. 

Obecnie w muzeum trwają ostatnie prace remontowe oraz rekonstrukcyjne i rozpoczyna się finalny etap, czyli aranżacja wnętrz i instalacja eksponatów. Planowana data otwarcia obiektu to wiosna przyszłego roku.

 


0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Kubix :
Muzeum w Koneserze to mega fajny Pomysł. Mieszkam na Pradze i bałem się że po zakończeniu prac kompleks będzie otwarty tylko dla pracowników i mieszkańców. A tu Proszę będzie tam najnowsze Muzeum Polskiej Wódki. Oby więcej takich rozwiązań na prawym brzegu miasta bo dzięki nim Praga staje się coraz fajniejszym miejscem.
24 września 2017 14:00