Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Hossa na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
W ubiegłym roku Polska była liderem transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jak wynika z prognoz ekspertów, na koniec br. wyniki również będą dobre.

Rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu napędza rynek nieruchomości biurowych, a popularność handlu internetowego wpływa na segment magazynowy. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej w ubiegłym roku to Polska była liderem pod względem transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych. Jak będzie w tym roku? Z prognoz ekspertów wynika, że być może jeszcze lepiej.

Rynek powierzchni biurowych radzi sobie bardzo dobrze, podobnie jak powierzchni handlowych. W tym drugim segmencie dochodzi do naprawdę dużych transakcji, ale prawdopodobnie do końca roku biura ponownie wysuną się na prowadzenie. Na rynku realizowanych jest obecnie wiele projektów i jest wielu chętnych zainteresowanych kupnem aktywów klasy premium – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Craig Smith z Europa Property Magazine.

Inwestorzy nadal wykazują zainteresowanie nieruchomościami komercyjne w Polsce. Przyczyniają się do tego różne czynniki, jak np. niskie stopy procentowe, rosnąca gospodarka, konkurencyjne ceny czy dynamicznie rosnący sektor usług dla biznesu. 

Jak wynika z podsumowania przygotowanego przez firmę doradczą EY („Real estate market trends in 2017”) w ubiegłym roku wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 4,6 mld euro. W największym stopniu przyczynił się do tego segment nieruchomości handlowych (43 proc.) oraz biurowych (39 proc.). Polska była w ubiegłym roku liderem transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak szacuje firma Savills, w tym roku inwestycje mogą sięgnąć 4,5 mld euro. Rekord padł na rynku nieruchomości biurowych, który powiększył się o 900 000 mkw. nowej powierzchni, a całkowite zasoby przekroczyły 9 mln mkw. Wielu inwestorów przygląda się obecnie mniejszym miastom, pojawiają się tam wspaniałe możliwości. Ale najważniejsza jest cały czas Warszawa i inne stolice w regionach: Wrocław, Poznań, Kraków i oczywiście Trójmiasto – wyjaśnia agencji informacyjnej Newseria Biznes Craig Smith.

Również Colliers podkreśla, że w całej Polsce powstaje sporo nowych biur i centrów handlowych. Z opublikowanych przez firmę danych za I połowę tego roku („Market Insights”) wynika, że w budowie jest obecnie rekordowa ilość 1,7 mln mkw. nowej powierzchni biurowej oraz ponad 0,5 mln mkw. w nowo budowanych centrach handlowych.

Jak wynika z podsumowania EY, w 2016 roku oddano do użytku 460 000 mkw. nowej powierzchni handlowej. Zdaniem analityków w br. wartość ta może zostać przebita. Dynamicznie rośnie też segment magazynowy. Łączna powierzchnia magazynowa w Polsce przekracza już 11,2 mln mkw. Mam nadzieję, że przez kilka najbliższych lat rynek nieruchomości w Polsce będzie rozwijał się tak jak dotychczas. Sytuacja gospodarcza jest dobra, podobnie jak nastroje konsumenckie. Zainteresowanie Polską ze strony zagranicznych inwestorów jest duże – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Craig Smith.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra