Interbiuro - duży

Kolejny znakomity wynik na polskim rynku biurowym

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Firmy podpisały umowy najmu na ponad milion mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a do użytku oddano blisko 548 000 mkw. biur. Takim wynikiem za okres od początku roku do końca września br. może pochwalić się polski rynek biurowy.

Podsumowanie sytuacji na polskim rynku biurowym na koniec III kw. br. przygotowała firma doradcza JLL. Dotyczy ono zarówno Warszawy, jak i w ośmiu miastach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin).

Popyt

Polska jest silną lokalizacją dla biznesu. Dynamicznie rozwija się nie tylko stolica, ale też ośrodki poza nią. Zagraniczni inwestorzy chętnie inwestują zarówno w warszawski rynek, jak i w pozostałe. Atrakcyjność i popularność Polski jako lokalizacji inwestycyjnej ma swoje konsekwencje w silnym popycie, który charakteryzuje wszystkie główne rynki biurowe w Polsce. Łączne zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe na koniec III kw. wyniosło ponad milion mkw., z czego ponad 466 000 mkw. przypadło na główne miasta poza Warszawą - to wynik o 16 proc. lepszy niż w analogicznym okresie 2016 r. Ponad połowę popytu – aż 56 proc. - wśród pozawarszawskich rynków generuje Wrocław i Kraków, ale wszystkie miasta przyczyniły się do tego sukcesu – informuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

W Trójmieście można zauważyć dynamiczny rozwój podmiotów tam obecnych. Jego potwierdzeniem jest o 48 proc. wyższy wolumen umów typu ekspansje na koniec III kw. w porównaniu do całego ubiegłego roku. Stabilny rozwój cechuje rynek katowicki. W Poznaniu zawierane są duże transakcje. Podobny poziom popytu odnotowuje Łódź. W III kw. Lublin pod względem wielkości zasobów biurowych wyprzedził Szczecin. 

Największe umowy najmu w Polsce I – III kw. 2017
Miasto Budynek Najemca Powierzchnia (mkw.)
Bydgoszcz

Business Park Kraszewskiego (odnowienie & ekspansja)

ATOS 21 700
Warszawa

Harmony Office Center (odnowienie)

Millenium Bank 18 300
Wrocław

Business Garden (przednajem)

Credit Agricole 15 500
Trójmiasto

Olivia Business Centre (odnowienie)

Energa Group 15 100

Źródło: JLL, PORF, www.bazabiur.pl, 2017 r.

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz