Tork

Wrocławskie biura mają wzięcie

Wrocław (fot. pixabay.com)
Wrocław (fot. pixabay.com)
Wolumen transakcji najmu powierzchni biurowej we Wrocławiu jest o 70 proc. większy niż rok wcześniej.

Jak wynika z najnowszego raportu firmy Cresa („Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu III kw. 2017”) w pierwszych trzech kwartałach wolumen transakcji zawartych w stolicy Dolnego Śląska wyniósł 132 100 mkw. Jest to wzrost o 70 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 r. 

Najemców do Wrocławia przyciąga bardzo dobry klimat inwestycyjny oraz duża liczba studentów i absolwentów kierunków technicznych. Najbardziej popularne obecnie wśród nowych najemców są biura zlokalizowane w pobliżu Dworca Głównego – mówi Michał Grabikowski, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych we Wrocławiu w firmie Cresa Polska. 

Firmy, które chcą swoje biuro ulokować we Wrocławiu mają w czym wybierać. Od początku br. Zasoby powierzchni biurowej powiększyły się o niemal 27 500 mkw. Pod koniec III kw. Wyniosły one 879 600 mkw. Jak wynika z analiz ekspertów, całkowita tegoroczna podaż może wynieść blisko 70 000 mkw., a w przyszłym roku deweloperzy dostarczą kolejne 150 000 mkw. nowej powierzchni biurowej. 

Na koniec III kw. na wrocławskim rynku pozostawało 74 800 mkw. wolnej powierzchni. Jest to ok. 8,5 proc. całkowitych zasobów miasta (spadek o 2 p.p. od grudnia 2016 r.). Na koniec roku wskaźnik absorpcji może być zbliżony do ubiegłorocznego, który wyniósł 88 500 mkw. Taki wynik może ukształtować się ze względu na trend wzrostowy i łączny wolumen zaplanowanych inwestycji deweloperskich.

Wrocław korzysta z systematycznie poprawiających się nastrojów na rynku najmu nieruchomości biurowych w Polsce. W trzecim kwartale 2017 roku wskaźnik nastrojów na rynku najmu wynosił -1 i był wyższy o 11 punktów względem średniej dla ostatnich czterech kwartałów, co wskazuje, że rosnący popyt zaczyna wywierać coraz większą presję wzrostową na czynsze. Pomimo dużej ilości nowej powierzchni oddawanej do użytku we Wrocławiu, rynek znajduje się w stanie równowagi ze względu na silny popyt ze strony najemców – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.

Jakie są prognozy dla wrocławskiego rynku nieruchomości biurowych? Bez wątpienie pozytywne. Sprzyja im ekonomiczna sytuacja miasta. Wrocław jest jedną z najważniejszych lokalizacji dla sektora SSC/BPO. Wysokie oceny pod względem efektywności kosztowej i jakości życia miasto zyskało m.in. w globalnym rankingu Tholons Services Globalization City Index 2017. Analitycy Cresa są zgodni, że rynek najmu powierzchni biurowej we Wrocławiu będzie się dalej dynamicznie rozwijał.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz