City Space logoCOTEX Office Centre logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoNowy Styl Group logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoSpectra Development logoPodium Investment logoFYI Commercial Consulting logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoTétris Poland logoVantage Development S.A. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoKwiaty dla biura logoForbo Flooring Systems Polska logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTER-BUD logoUNIMOR Development S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoBusiness House logoAluprof S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoTorus logoRIS Kotes logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoKart Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

To już niemal rekord

(fot. pixabay.com)
(fot. pixabay.com)
Polski rynek nieruchomości komercyjnych jest bliski rekordu.

W ciągu ostatnich 20 lat polski rynek biurowy mocno się rozwijał. Obecnie jest on atrakcyjny dla światowych funduszy, które coraz częściej inwestują w miastach regionalnych. Jak wynika z danych firmy Colliers International, w 2017 r. wartość transakcji inwestycyjnych może przekroczyć rekordowe 4,6 mld EUR. Co więcej, do Polski może jeszcze napłynąć nowy strumień kapitału, także spoza Europy.

Powtórka z historii

W latach 90. rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce znajdował się w początkowym etapie rozwoju. Inwestorzy woleli wówczas lokować środki na innych rynkach, a ci, którzy zdecydowali się na inwestycję w Polsce przyjmowali krótki horyzont inwestycyjny. Nie można się jednak temu dziwić. W tamtym czasie w Polsce brakowało sprawdzonych regulacji, które gwarantowałby stabilizację. Te braki w połączeniu z niską płynnością wiązały się ze zwiększonym ryzykiem, którego wielu inwestorów wolało uniknąć.

W pewnym momencie jednak sytuacja zaczęła się zmieniać. Przełomem była akcesja Polski do Unii Europejskiej. Uwiarygodniła ona Polskę w oczach zagranicznych inwestorów. Aktywność inwestycyjną napędzały zarówno perspektywy wzrostu polskiej gospodarki, jak i napływ funduszy strukturalnych. W 2006 r., czyli w szczytowym okresie wartość zrealizowanych transakcji w Polsce sięgnęła 4,5 mld EUR.

Kryzys i rekord

W latach 2008/2009 wzrost jednak wyhamował. Było to związane z globalnym kryzysem finansowym i negatywnymi nastrojami inwestorów. W efekcie wyhamował popyt zagranicznych funduszy na nieruchomości komercyjne na polskim rynku. Skutkowało to znaczącym spadkiem wolumenu inwestycji z osiągniętego trzy lata wcześniej rekordowego poziomu 4,5 mld EUR do 790 mln euro.

Na szczęście impas nie trwał długo i już na początku 2010 r. rozpoczął się systematyczny wzrost wartości realizowanych transakcji. Kiedy padł kolejny rekord? Wolumen transakcji nowe maksimum na poziomie 4,6 mld EUR osiągnął w 2016 r., z czego 1,8 mld EUR zainwestował kapitał z Republiki Południowej Afryki.

Wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce (mld EUR)

 

źródło: Colliers International

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz
Galicyjska - duży
mantra