Polska atrakcyjną lokalizacją dla azjatyckiego kapitału

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce najatrakcyjniejszych lokalizacji dla azjatyckiego kapitału. Chińscy inwestorzy wykazują także rosnące zainteresowanie nieruchomościami w Polsce.

Jak wynika z najnowszego raportu „New Frontiers” przygotowanego przez Knight Frank Polska awansowała do pierwszej dwudziestki najatrakcyjniejszych lokalizacji inwestycyjnych dla azjatyckiego kapitału (znalazła się na 17. miejscu). Skąd tak wysoka pozycja Polski? Zadecydowały o niej m.in. efektywność instytucji, pozwalająca inwestorom na łatwiejsze lokowania kapitału w kraju, dostępność rynku dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) oraz szybki rozwój infrastruktury. Do wzrostu wzajemnych relacji handlowych pomiędzy Polską a Chinami przyczyniło się też m.in. połączenie kolejowe między Chengdu a Łodzią. 

      

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne Chin w Polsce wyniosły w 2016 roku 563 miliony dolarów. Polska była największym odbiorcą chińskich BIZ wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej i ósmym w Unii Europejskiej. O roli naszego kraju świadczy chociażby pozycja Polski w grupie „16+1” skupiającej kraje regionu CEE współpracujące z Chinami. To rezultat współpracy obu krajów, która zaczęła nabierać tempa od 2013 roku, kiedy uruchomione zostało regularne kolejowe połączenie kontenerowe pomiędzy Polską a Chinami. Szacuje się, że za sprawą terminala cargo łączącego Łódź z Czengdu, wymiana handlowa pomiędzy krajami wzrosła o niemal 30 proc.

Chińscy inwestorzy wykazują także rosnące zainteresowanie nieruchomościami w Polsce. Pierwsze przejawy aktywności chińskich inwestorów na lokalnym rynku nieruchomości komercyjnych obserwowaliśmy już kilka lat temu, kiedy Bank of China był zaangażowany w refinansowanie inwestycji w sektorze biurowym. Obecnie w Polsce obserwujemy wzmożone zainteresowanie ze strony chińskich inwestorów poszukujących w głównej mierze aktywów magazynowych, jednak inwestorzy z Kraju Środka pozostają otwarci również na inne sektory rynku. Niezwykle istotna transakcja inwestycyjna miała miejsce w IV kw. 2017 roku, kiedy China Investment Corporation zakupiło portfel magazynowy Logicor o wartości 15 miliardów dolarów. Aż 28 z 43 nieruchomości to obiekty w Polsce. Ich łączny metraż wynosi ok. 900 000 mkw., a całkowita wartość to prawie 640 milionów dolarów  – komentuje Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badania Rynku, Knight Frank. 

Raport „New Frontiers” to nowa publikacja przygotowana przez Knight Frank. Jest ona poświęcona potencjałowi inwestycyjnemu chińskiego kapitału, który przepływa przez liczne kraje i znacząco wpływa na rozwój ich gospodarek, w tym Polski: http://bit.ly/2EIEJ7U

 


1.0
Tagi: Knight Frank
Napisz pierwszy komentarz