bcb wrzesień 2020

Nieruchomości czekają na „drugie życie”

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna
W Polsce z pieniędzy publicznych ponad 25 mld zł jest przeznaczonych na rewitalizację w latach 2014-2020. Prywatne spółki zamierzają zainwestować ok. 7 mld zł. Najbliższe lata w dużej mierze będą należeć do budynków z historią w tle.

Każda rewitalizacja jest działaniem wielowątkowym. Nie skupiają się one tylko na odnowie zaniedbanych budynków, lecz przede wszystkim wiążą się z planowaniem i realizacją działań społecznych i biznesowych, które wprowadzają „nowe życie” w zaniedbaną część miasta. Jak wynika z raportu „Rewitalizacje i modernizacje w Polsce” opracowanego przez Inicjatywę Drugie Życie Budynków, na działania rewitalizacyjne w latach 2014-2020 z pieniędzy publicznych wydanych zostanie ponad 25 mld zł (z tego 22 mld zł ze środków UE). Firmy prywatne również chcą realizować tego typu projekty. Biorąc pod uwagę tylko 29 dużych projektów rewitalizacyjnych, które są obecnie realizowane, spółki prywatne zamierzają zainwestować 7 mld zł. 

Projekty rewitalizacyjne są są coraz bardziej popularne. Wynika to z mody na nieruchomości, które posiadają historię, ale także wiąże się z brakiem atrakcyjnych gruntów w centrach polskich miast. Warto jednak pamiętać, że takie projekty są często większym wyzwaniem niż wybudowanie obiektów od podstaw. Trudnością jest chociażby konieczność maksymalnego zachowania i odtworzenia części zabytkowych, która przecież musi łączyć się z przystosowaniem do nowych funkcji i aktualnych wymagań. 

W polskich miastach wciąż jest wiele miejsc i budynków, które można odnowić lub nadać im nowe funkcje. Z wyliczeń Inicjatywy Drugie Życie Budynków wynika, że dzięki 9 największym podmiotom, które oferują na sprzedaż budynki należące niegdyś lub obecnie do skarbu państwa, aż 900 nieruchomości może dostać nową szansę. Większość może zostać zmodernizowana i wykorzystana w celach komercyjnych, jak też przeznaczona dla potencjalnych prywatnych nabywców. A kreatywność spółek deweloperskich, co już widzimy po realizacjach przeprowadzanych na naszych już sprzedanych obiektach, przynosi naprawę interesujące rezultaty. Dawne centrale telefoniczne zmieniają się w lofty, akademiki, nowoczesną powierzchnię biurową, przestrzenie handlowe – wyjaśnia Małgorzata Stochmal, kierownik projektu, Nieruchomości Orange Polska. 

Chociaż na polskim rynku nieruchomości budowane są nowe biurowce, hotele czy centra handlowe, to jednak wciąż ważną rolę będą odgrywać budynki z historią. Poprzez odnawianie takich obiektów poprawia się bowiem jakość życia w miastach. Warto pamiętać, że same inwestycje w rewitalizacje stają się coraz bardziej intratne biznesowo. 

Więcej informacji na temat rewitalizacji w Polsce zawiera raport „Rewitalizacje i modernizacje w Polsce” opracowany przez Inicjatywę Drugie Życie Budynków”. Organizacja ta zrzesza podmioty zainteresowane tematem rewitalizacji, modernizacji i zmiany przeznaczenia istniejącej zabudowy oraz poprawą jakości miast. 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz