Assa Abloy

Sektor usług dla biznesu potrzebuje biur

W 2017 r. firmy z sektora usług dla biznesu wynajęły aż 500 000 mkw. powierzchni biurowej. Ten trend powinien utrzymać się także w br.

Tylko w ubiegłym roku firmy z sektora usług biznesowych wynajęły w Polsce aż 500 000 mkw. co stanowi jedną trzecią popytu na głównych rynkach biurowych, uwzględniając Warszawę1. Patrząc na ambitne plany inwestycyjne firm z branży, również w tym roku możemy spodziewać się dużego zapotrzebowania na nowoczesne przestrzenie biurowe ze strony sektora. Jak szacuje ABSL, w kolejnych miesiącach powinno otworzyć się 50 nowych centrów, a firmy już obecne w Polsce będą nadal zwiększać zatrudnienie – komentuje Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL.

Jak wynika z danych ABSL, w ubiegłym roku w Polsce powstało 51 nowych centrów usług dla biznesu, wśród nich np. J.P. Morgan, Swarovski czy Hargreaves Lansdown. Globalne marki lokując swoje centra w Polsce przyczyniają się do wzrostu popytu na powierzchnię biurową. W Warszawie wynajęły one aż 100 000 mkw.,  zaś poza stolicą 400 000 mkw. Polska pozostaje atrakcyjną lokalizacją dla międzynarodowych inwestorów i na przestrzeni ostatniej dekady zbudowała pozycję regionalnego lidera w sektorze usług w Europie Środkowo-Wschodniej. Widzimy odzwierciedlenie tego trendu na polskim rynku biurowym. W ubiegłym roku w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu centra usług wynajęły po 100 000 mkw. Z kolei, rekordowy w skali kraju udział sektora w popycie odnotowała Łódź, gdzie niemal 80 proc. zapotrzebowania na biura wygenerowały firmy BPO/SSC – podsumowuje Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Wg analiz ABSL, sektor usług dla biznesu zatrudnia 265 000 osób (o 20 proc. więcej niż w I kw. 2017 r.), a zatem jest on jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Polska jest obecnie zdecydowanym liderem regionu jeśli chodzi o liczbę nowoczesnych centrów usług dla biznesu – jest ich w Polsce ponad 1100, należą do ponad 750 inwestorów, w tym przeszło 550 zagranicznych i zatrudniają 265 000 osób. Przy zachowaniu obecnego trendu wzrostowego pozycja Polski jako kraju „pierwszego wyboru” dla powstawania nowych centrów powinna się w dalszym ciągu umacniać. Szacujemy, że w roku 2020 zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu ma szansę przekroczyć poziom 300 000 pracowników – mówi Piotr Dziwok, Prezes ABSL.

Warto zauważyć, że ekspansja centrów biznesowych wpływa nie tylko na polski krajobraz biurowy, ale także zmienia sposób planowania i środowisko pracy. Jak zauważa Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Doradztwa ds. Miejsca Pracy JLL: Dynamiczny rozwój sektora usług przekłada się zmianę funkcji nowoczesnych przestrzeni biurowych. Dlaczego? Branża usług zatrudnia wielu młodych ludzi, dla których lokalizacja biura i jego wygląd jest ważnym elementem, na podstawie którego podejmują decyzję o przyjęciu oferty pracy. Ponadto, pracodawcy coraz częściej dostrzegają silną korelację pomiędzy aranżacją przestrzeni a efektywnością i satysfakcją zespołu. Ta tendencja będzie wzmacniać się w kolejnych latach wraz z wchodzeniem na rynek coraz młodszych grup wiekowych. Dlatego rosnąca liczba firm z sektora usług decyduje się na przygotowanie długoterminowych strategii związanych z miejscem pracy, tak aby wygrać silną konkurencję o talenty.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz