bcb wrzesień 2020

Infrastruktura portowa wspiera rynek biurowy

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Wyniki trójmiejskich portów nie pozostają bez wpływu na rynek biurowy w Trójmieście. Swoje centra operacyjne lokują tu np. firmy, które chcą wykorzystać koniunkturę w sektorze logistyki i produkcji stoczniowej.

Dla ostatnich 5 lat średnia wartość absorpcji powierzchni biurowej na trójmiejskim rynku wynosiła ponad 58 000 mkw. W 2017 r. osiągnęła ona rekordowy wynik, tj. 79 400 mkw. Jak wynika z raportu „Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście w 2017 roku” opracowanego przez firmę Cresa, warunki najmu powierzchni biurowej są stabilne.

Rekordowe wyniki trójmiejskich portów oraz znaczące inwestycje w infrastrukturę portową i transportową nie pozostają bez wpływu na rynek powierzchni biurowej w Trójmieście. Widzimy rosnące zainteresowanie trójmiejskim rynkiem biurowym ze strony firm, które zamierzają wykorzystać bieżącą koniunkturę w sektorze logistyki i produkcji stoczniowej – mówi Michał Rafałowicz, Dyrektor Regionu Pomorskiego w firmie Cresa Polska.

Firmy, które poszukują biura w Trójmieście mają z czego wybierać. Na koniec 2017 r. tutejsze zasoby powierzchni biurowej wyniosły 696 400 mkw. W budowie wciąż pozostaje blisko 149 000 mkw. W br. powinna zakończyć się m.in. budowa najwyższego obiektu w Trójmieście, jakim będzie Olivia Star (ok. 40 000 mkw.) wchodząca w skład kompleksu biurowego Olivia Business Centre. Na koniec roku pozostawało 56 800 mkw. pustostanów, które stanowiły 8,1 proc. całkowitych zasobów biurowych regionu (spadek o 2,9 p.p. rok do roku).

Spadek liczby pustostanów to skutek zainteresowania najemców danym rynkiem biurowym. W 2017 r. w Trójmieście podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię 117 700 mkw. Jest to wzrost o niemal 26 proc. w stosunku do wyniku z 2016 r. Poprzedni rok był rekordowy pod względem aktywności najemców w Trójmieście. Biorąc pod uwagę wielkość planowanej podaży w 2018 r. oraz zakładając utrzymanie poziomu aktywności najemców, stawki czynszowe powinny pozostać na obecnym poziomie, tj. 13-14,5 EUR za mkw. miesięcznie w budynkach klasy A, a 10-11,5 EUR za mkw. miesięcznie w budynkach klasy B – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.

Obecnie w Trójmieście znajdują się centra operacyjne inwestorów z 19 krajów, w których usługi świadczone są w 33 językach. Wg analityków Cresa dynamika rozwoju branży nowoczesnych usług dla biznesu w tym regionie powinna utrzymać trend wzrostowy.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz