bcb wrzesień 2020

Najlepszy wynik w ciągu ostatnich 10 lat

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Miniony rok był rekordowy dla europejskich biur. Stawce przewodzą Niemcy.

Na kluczowych rynkach Europy wynajęto niemal 10,1 mln mkw. powierzchni biurowej. Jest to najlepszy wynik w ciągu ostatnich 10 lat. Został on osiągnięty głównie dzięki znaczniej liczbie umów najmu na duże powierzchnie, które zostały zawarte na trzech największych europejskich rynkach. Świetną kondycją sektora najmu nieruchomości biurowych cechuje się zwłaszcza rynek niemiecki (poziom wynajmu na 4 największych rynkach regionalnych w porównaniu z 2016 r. wzrósł o 23 proc.). Rekordowe wyniki dotyczą m.in. Frankfurtu (wzrost o 47 proc.) czy Monachium (wzrost o 28 proc.). W 2017 r. znaczny wzrost popytu zauważalny był także w centrum Londynu (o 11 proc.) oraz w centrum Paryża (o 9 proc.). Jak zauważają eksperci z BNP Paribas Real Estate, w ubiegłym roku wzrostowy trend związany z wynajmem biur obecny był na większości rynków (za wyjątkiem Luksemburga, Brukseli i Wiednia). 

Z większym popytem na powierzchnię biurową wiąże się mniejsza liczba niewynajętych biur. Średnia stopa pustostanów na 14 najważniejszych europejskich rynkach biurowych na koniec grudnia wynosiła ok. 7,1 proc. Palma pierwszeństwa wśród rynków o największym spadku stopy pustostanów przypadła Bukaresztowi. We wspomnianych wcześniej Niemczech pod koniec 2017 r. najmniej wolnych biur czekało na najemców w Berlinie (2 proc.) i w Monachium (3,3 proc.). Jedynym rynkiem, na którym dało się zauważyć wzrost poziomu biur bez najemców okazał się centralny Londyn. Na koniec grudnia poziom pustostanów wynosił tu 6,2 proc.

Na większości rynków popyt na powierzchnie wysokiej klasy spowodował wzrost stawek czynszowych. W ciągu ubiegłego roku średnio zwiększyły się one o 5 proc. Najwyższe procentowe wzrosty dotyczyły Berlina (wzrost o 16 proc., 396 EUR za mkw.), Brukseli (wzrost o 13 proc., 310 EUR za mkw.) i Mediolanu (wzrost o 12 proc., 550 EUR za mkw.). Po raz pierwszy od 2015 r. odnotowano również wzrost czynszów w paryskim CBD (o ok. 6 proc.). Na koniec 2017 r. roczny czynsz w tej lokalizacji wynosił 850 EUR za mkw. Z kolei rynek biurowy w centrum Londynu odczuł negatywny wpływ Brexitu. Stawki czynszowe spadły tam średnio o 10 proc. w porównaniu do roku 2016.

Poziom stawek czynszu w Warszawie pozostaje stabilny. Stawki czynszu nominalnego (tzw. prime headline) dla najlepszych powierzchni biurowych w Warszawie kształtują się w przedziale 20-22 euro / mkw. / miesiąc i w perspektywie średniookresowej nie spodziewamy się ich znaczących wahań. Zmiany mogą natomiast dotyczyć wartości czynszu efektywnego, który uwzględnia wartość przyznanych najemcy zachęt. W rezultacie wyraźnego wzrostu poziomu wynajęcia budynków, znalezienie dogodnej powierzchni biurowej o większym metrażu zaczyna stanowić wyzwanie, co powoduje usztywnienie pozycji negocjacyjnej wśród właścicieli budynków o najlepszych parametrach lokalizacyjnych i jakościowych – mówi Małgorzata Fibakiewicz, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz