Kinnarps 01.06-30.06

Co czwarty biznes wybiera Warszawę

Warszawa jest atrakcyjnym miastem dla biznesu. Aż 28 proc. przedsiębiorców, którzy planują rozwój geograficzny swoich firm, jako miejsce rozważane pod nową lokalizację wskazało właśnie stolicę.

Firmy Antal i CBRE opracowały raport „Potencjał inwestycyjny Warszawy”. Wynika z niego, że inwestorów do stolicy przyciąga dostępność wykształconych kadr oraz liczba i standard nieruchomości. Średnia całościowa ocena dla Warszawy wyniosła 7 pkt. w 10-stopniowej skali. Wśród respondentów badania, którzy zadeklarowali inwestycje w rozwój geograficzny firmy, największe zainteresowanie wywołała Warszawa (28 proc. deklaracji). Na drugim miejscu respondenci wskazali Wrocław (22 proc.), a na trzecim ex aequo Łódź i Poznań (po 16 proc. wskazań).


 

Potencjał edukacyjny zajął pierwsze miejsce wśród aspektów ocenianych w raporcie (7,8 pkt. w 10-stopniowej skali). Jest on rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników. W Warszawie uczy się ponad 250 tys. studentów. Najwięcej osób kształci się w obszarze finansów, lingwistyki oraz IT.

Z raportu „Potencjał inwestycyjny Warszawy” wynika, że dobrze rozwinięta infrastruktura również zachęca przedsiębiorców do lokowania swojego biznesu w stolicy. Respondenci ocenili ją na 7,4 pkt. w 10-stopniowej skali. Centralne położenie Warszawy sprawia, że miasto pełni funkcję międzynarodowego węzła transportowego w transporcie drogowym i kolejowym. Komunikacja miejska oraz transport kolejowy otrzymały ex aequo mocną ocenę 8,0 pkt. Stolica Polski jest dobrze skomunikowana z innymi krajami również np. za sprawą międzynarodowego lotniska, które znajduje się praktycznie w jej centrum. Transport lotniczy otrzymał w raporcie najwyższą ocenę (8,6 pkt.). Z kolei najniżej respondenci ocenili komfort komunikacji samochodowej w mieście (5,5 pkt.)

Warszawa jest liderem pod względem nowych powierzchni biurowych. Jak wynika z raportu Antal i CBRE, przedsiębiorcy ocenili przestrzeń biurową na 7,1 pkt. w 10-stopniowej skali. Uczestnicy badania wyróżnili w szczególności wysoką jakość biur, dostępność przestrzeni oraz łatwy dojazd do biura komunikacją publiczną. Rynek biurowy w Warszawie podlega ciągłej transformacji i gwałtownej ekspansji. Warszawa jest wśród pięciu stolic europejskich z największą ilością powierzchni biurowej w budowie. W ciągu najbliższych kilku lat, istniejące zasoby (ponad 5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni) wzrosną o około 600 000 mkw. To powoduje wysoką konkurencyjność i konieczność podnoszenia jakości i standardu oferowanych budynków. Te starsze podlegają remontom i zmianom, w tych nowych poszukuje się innowacyjnych rozwiązań z zakresu architektury, technologii, ekologii i komfortu pracy. Z perspektywy biznesowej, rynek w Warszawie, który już się ukształtował, oferuje najlepsze w regionie warunki rozwoju, w tym stabilny popyt na budynki najwyższej jakości mówi Mikołaj Sznajder, Starszy Zastępca Dyrektora w dziale Powierzchni Biurowych, CBRE.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz