Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Pozytywne sygnały z warszawskiego rynku biurowego

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Ekspert firmy Knight Frank podsumowuje sytuację na warszawskim rynku biurowym w I kw. 2018 r.


 

    

Karol Grejbus, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy Knight Frank​:

Na koniec pierwszego kwartału 2018 roku zasoby biurowe w Warszawie wyniosły około 5,3 mln mkw. Na stołeczny rynek dostarczono dwa projekty biurowe o łącznej powierzchni 23 700 mkw.

W pierwszym kwartale 2018 deweloperzy rozpoczęli budowę ok. 72 000 mkw. w trzech projektach biurowych. W rezultacie, na koniec marca 2018 roku, w budowie znajdowało się ponad 800 000 mkw. Do największych projektów na etapie realizacji zaliczyć można: Varso, należące do HB Reavis, Warsaw Hub, którego deweloperem jest Ghelamco Poland czy biurowiec Mennica Legacy Tower realizowany przez Golub GetHouse.

Popyt utrzymuje się na wysokim poziomie. W pierwszym kwartale 2018 roku zawarto transakcje na ponad 202 000 mkw. Największą popularnością wśród najemców cieszą się Centrum, Centralny Obszar Biznesu oraz Służewiec. W okresie od stycznia do marca podpisano najwięcej nowych umów (71 proc. całkowitego wolumenu transakcji), renegocjacje wyniosły 20 proc. zawartych transakcji, natomiast 9 proc. wszystkich umów stanowiły ekspansje.

Dobrą informacją jest dalszy spadek współczynnika pustostanów, który na koniec marca wyniósł 10,8 proc., co daje około 572 000 mkw. powierzchni dostępnej na wynajem od zaraz. W porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku, wskaźnik pustostanów spadł o 3,2 pp. dla całej Warszawy i 5,8 pp. dla stref centralnych.

Cieszy mnie fakt, że 2018 rok na warszawskim rynku biurowym rozpoczął się samymi pozytywnymi sygnałami. Deweloperzy pozostają wciąż bardzo aktywni, zainteresowanie powierzchnią biurową nie słabnie, a współczynnik pustostanów jest najniższy od 2013 roku.

 


5.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra