Assa Abloy

Coraz trudniej o biuro w Warszawie

|
Poziom pustostanów w Warszawie jest najniższy od pięciu lat
Poziom pustostanów w Warszawie jest najniższy od pięciu lat
Na warszawskim rynku biurowym poziom pustostanów jest rekordowo niski, zaś zainteresowanie najemców wciąż pozostaje duże.

Biur trzeba szukać już na etapie budowy

Jak wynika z raportu „Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie I kwartał 2018 roku” opracowanego przez analityków firmy doradczej Cresa Poland, obecnie w Warszawie poziom pustostanów jest najniższy od pięciu lat. Absorpcja wyniosła 45 000 mkw., a zatem była niższa o prawie 30 proc. niż średnia z ostatnich 5 lat.

Pomimo wysokiej podaży, duże zainteresowanie firm wynajmem biur w stolicy spowodowało znaczny spadek dostępności dużych powierzchni. Dopiero w budynkach, których ukończenie przewidziane jest po 2019 r., najemcy mogą liczyć na większy wybór projektów i bardziej atrakcyjne warunki czynszowe. Uwzględnienie tego trendu powinno zapewnić lepsze dopasowanie strategii nieruchomościowej do potrzeb najemców – mówi Bartek Włodarski, Partner, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych oraz Klientów Korporacyjnych w firmie Cresa Polska.

Rekordowo niski poziom pustostanów

Pierwsze trzy miesiące przyniosły wzrost zasobów na stołecznym rynku o 3 proc. w stosunku rok do roku. Aktualnie wynoszą one 5,28 mln mkw. Mimo to współczynnik pustostanów wynosi 10, 8 proc. Jest to wynik najniższy wynik od 5 lat. Co ciekawe, patrząc na niesłabnący popyt można przypuszczać, że nadal będzie się on zmniejszać. Jak przewidują analitycy Cresa, ten trend może wyhamować dopiero w 2020 r., ponieważ wówczas zostanie oddanych ok. 470 000 mkw. powierzchni najmu. 

 

Warszawa, biurowce, biura, poziom pustostanów

Firmy chętnie wynajmują biura w Warszawie

W pierwszych miesiącach suma transakcji w Warszawie wyniosła ponad 200 000 mkw. Najwięcej było nowych umów (stanowiły one 70,6 proc.). Duży udział w rynku najmu miały renegocjacje (20,8 proc.). Najmniej było ekspansji (8,6 proc.).

 

Największe transakcje najmu w I kw. 2018 w Warszawie:

Biurowiec Najemca Powierzchnia
Piękna 2.0. Poufny najemca 14 800 mkw.
Varso II  Cambridge Innovation Center 13 500 mkw.
Wolf Marszałkowska Ad Pilot 10 300 mkw.

 

Transakcje najmu biur w Warszawie wskazują nie tylko na dynamiczny rozwój rynku, ale i na wysoką płynność wynikającą z podziału najemców na segmenty o różnych preferencjach. Nowe inwestycje przyciągają najemców do centrum, jednak firmy bardziej wrażliwe na koszty wynajmu biura decydują się na pozostanie lub wynajem biura w obiektach zlokalizowanych na obrzeżach miasta. W kolejnych latach w miarę dojrzewania rynku ten trend powinien być jeszcze bardziej zauważalny – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.

Ile trzeba zapłacić za biuro w Warszawie?

Czynsze za powierzchnie biurowe wciąż utrzymują się na stabilnym poziomie. Za biuro na Służewcu trzeba zapłacić od 10,5 do 13,5 EUR/mkw./miesiąc. Z kolei przy Alejach Jerozolimskich ceny kształtują się na poziomie od 12,5 do 16,5 EUR/mkw./miesiąc. Na Nowej Woli czynsze wynoszą 13 do 18 EUR/mkw./miesiąc, a w Centralnym Obszarze Biznesu aż 15 do 23 EUR/mkw./miesiąc.

Warszawskich biur wciąż będzie przybywało, bowiem obecnie w budowie jest 890 000 mkw. W 2018 r. zostanie oddane ok. 25 proc. tej powierzchni. W I kw. br. oddano do użytku dwa projekty. Jednym z nich był obiekt Europejski, który oferuje 7100 mkw., a drugim biurowiec Graffit o powierzchni 16 600 mkw.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz