bcb wrzesień 2020

Najwyższa wartość transakcji inwestycyjnych w historii

Panorama Warszawy (fot. Walter Herz)
Panorama Warszawy (fot. Walter Herz)
W Polsce wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne wzrosła dwukrotnie w stosunku do zeszłego roku.

Niemal 3,9 mld euro zapłacili w I połowie br. inwestorzy za zakupione w Polsce nieruchomości komercyjne. Jak prognozują eksperci firmy Walter Herz, w br. zostanie osiągnięta rekordowa wartość transakcji zawartych w tym sektorze rynku.

Inwestorzy przede wszystkim kupowali obiekty handlowe, na które przeznaczyli ponad połowę wyłożonego w analizowanym okresie kapitału. Nieruchomości biurowe były przedmiotem prawie 30 proc. wartości sfinalizowanych kontraktów. Kupujący przeznaczyli na nie ponad 1,2 mld euro. Na sektor magazynowy i hotelowy przypadło ok. 0,6 mld euro, czyli pozostała część wydatków. 

W I połowie br. największą transakcją było przejęcie przez Griffin 28 centrów handlowych za około 1 mld euro. W sektorze biurowym Revetas i fundusze zarządzane przez Goldman Sachs Asset Management przejęły za ok. 325 mln euro portfela inwestycyjnego Tri Granit. Madison International Real Estate Liquidity Fund VI LP nabył od Ghelamco 50 proc. udziałów w biurowcu Warsaw Spire A (za ok. 175 mln euro), a Globalworth Poland kupił od Starwood Capital Group (za 139 mln euro) kompleks biurowy Quattro Business Park w Krakowie. W I półroczu br. zmieniły właściciela również warszawskie biurowce Atrium Centrum i Atrium Plaza, które dołączyły do portfela CPI Property Group. Globalworth Poland nabył również warszawski biurowiec Warta Tower (za 55 mln euro) od Kulczyk Real Estate Holding, a niemiecki fundusz Warburg-HIH Invest został właścicielem wrocławskiego biurowca Pegaz (za 54 mln euro).

Eksperci Walter Herz zauważają, że światowi gracze doceniają polski rynek komercyjny, o czym świadczą transakcje zawarte w I połowie br. Polska, która awansowała już w światowej opinii do miana rynku dojrzałego, korzysta ze sprzyjającej koniunktury. Grupa inwestorów, zainteresowanych naszym krajem zwiększa się z kwartału na kwartał. Szczególnie jest to widoczne w segmencie biurowym. Czynnikiem zachęcającym do inwestowania u nas jest utrzymujący się silny popyt ze strony najemców, skutkujący regularnym spadkiem poziomu pustostanów. Decydujący wpływ na wzrost wartości dokonywanych transakcji ma także coraz szerszy wybór wysokiej jakości nieruchomości, dostępnych na głównych rynkach biurowych w Polsce. Potencjał sektora jest bardzo duży. Dzięki intensywnej działalności deweloperów, krajowe zasoby w segmencie biurowym przekroczyły niedawno poziom 10 mln mkw. powierzchni, na które popyt nigdy nie był większy - komentuje Bartłomiej Zagrodnik, prezes zarządu Walter Herz.

Analitycy Walter Herz zauważają, że obecnemu boomowi inwestycyjnemu sprzyjają niskie stopy procentowe, bowiem motywują one do poszukiwania alternatywy dla nisko oprocentowanych depozytów bankowych i obligacji państwowych. Wzrost inwestycji związany jest też z dobrą sytuacja gospodarcza w Polsce.

Za niemal 40 proc. obrotu nieruchomościami komercyjnymi odpowiada kapitał amerykański. Głównymi inwestorami są również firmy z Europy Zachodniej. Z roku na rok swój udział w inwestycjach zwiększają też podmioty z Azji (Korea Południowa, Chiny, Malezja) i Afryki (RPA). Nadal jednak zaangażowanie polskiego kapitału to tylko niewielki procent zawieranych transakcji i jak zauważają eksperci Walter Herz nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie coś w tym względzie miało się zmienić. 

 


0.0
Tagi: Walter Herz
Napisz pierwszy komentarz