Obiecujące wskaźniki w Warszawie

|
Na dobrą ofertę wynajmu dużych biur trzeba będzie poczekać nawet do 2020 r. Raport CBRE „Q3 2018 Market View” wskazuje też na inne kwestie: najniższy od 5 lat wskaźnik pustostanów, najniższa podaż nowej powierzchni od 2011 r. oraz krótkoterminowy wzrost czynszów.

Wskaźnik pustostanów w tym roku wyniósł 10 proc., a podaż nowej powierzchni wynosiła 16 300 mkw. - to nie jedyne wyniki, które wprawiły w zdumienie ekspertów. W III kwartale 2018 r. sprzedano biurowce o łącznej wartości 770 mln euro, a od stycznia do września tego roku była to już kwota rzędu 1,2 mld euro. Jest to dwa razy więcej niż w 2017 r., wówczas w Warszawie sprzedano biurowce za 600 mln euro.


Rozbieżność pomiędzy rosnącymi potrzebami najemców a ograniczoną, możliwą do natychmiastowego najmu powierzchnią przełożyła się na najniższy od ponad pięciu lat wskaźnik pustostanów w Warszawie. Na koniec III kwartału br. wyniósł on 10 proc, co oznacza spadek o  1 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem. – W zestawieniu z tym samym okresem 2017 r. doszło do jeszcze większej zmiany, bo o -2,9 p.p. Warto zwrócić uwagę, że w aż 57 proc. budynków biurowych w stolicy poziom wolnych powierzchni nie przekracza 200 mkw. Jednocześnie 80 proc. najemców zgłasza zapotrzebowanie na biura o powierzchni przekraczającej wspomniane 200 mkw. Najtrudniej o duże biuro w Centralnej Warszawie (Centralny Obszar Biznesu), gdzie wskaźnik pustostanów wynosi zaledwie 6,5 proc. – mówi Mikołaj Sznajder, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych CBRE.


Niewątpliwie największą transakcją była sprzedaż dwóch budynków C i D, które są częścią kompleksu Gdański Business Center za 200 mln euro. Globalworth przejął biurowiec Spektrum Tower za 101 mln euro, a Skanska sprzedała Generation Park za 83 mln euro. Te trzy transakcje odpowiadają za połowę sprzedanego wolumenu w III kwartale br.


W Warszawie na razie nie przybywa też nowoczesnej powierzchni biurowej. W stolicy oddano do użytku tylko dwa obiekty biurowe o łącznej powierzchni 16 300 mkw. Nie dostaniemy tam już nowoczesnej powierzchni biurowej dostępnej „od zaraz”.


Dopiero od II połowy 2019 roku możemy spodziewać się dostarczenia na warszawski rynek większego zasobu powierzchni. Jeśli firmie zależy na centralnej części stolicy, musi uzbroić się w jeszcze większą cierpliwość, bo tutaj nowe projekty będę dostępne bliżej początku 2020 roku. Łącznie w latach 2019-2020 w Warszawie przybędzie około 650 000 mkw. nowoczesnej powierzchni, z czego znaczna część przewidziana jest na 2020 rok – komentuje Mikołaj Sznajder z CBRE.


Ze względu na dobrą kondycję rynku, wynikającą z aktywności najemców, możemy spodziewać się krótkoterminowych wzrostów cen najmu w istniejących już budynkach. W centrum stolicy, stawki prime wynoszą 24 euro/mkw miesięcznie. W dłuższej perspektywie jest jednak oddanie nowych budynków np. w okolicy Ronda Daszyńskiego, co nieco osłabi presję na wzrost stawek czynszów w najbardziej prestiżowych biurowcach.


0.0
Napisz pierwszy komentarz