Interbiuro - duży

Polska spadła w rankingu Banku Światowego

|
W rankingu najbardziej przyjaznych biznesowi gospodarek Polska zajęła 33. miejsce spośród 190 gospodarek na całym świecie. W porównaniu do ubiegłego roku stanowi to spadek o 6 pozycji.

Doing Business jest raportem nieprzerwanie publikowanym od 2013 r. Każdego roku Bank Światowy opisuje oraz porównuje w nim warunki prowadzenia biznesu w aż 190 krajach na całym świecie. W raporcie analizowane są przepisy, które regulują działalność firm w takich zakresach jak np. zakładanie działalności gospodarczej, pozyskiwanie pozwoleń, płacenie podatków, wymiana międzynarodowa, uzyskiwanie kredytów czy regulacja rynku pracy.

Pomimo spadku w rankingu raportu Doing Business 2019 Polska nadal wypada pozytywnie. Dobrze oceniono m.in. zakres handlu międzynarodowego.

Pogorszenie pozycji Polski w rankingu w porównaniu z ubiegłym rokiem wynika głównie z wydłużenia się czasu poświęcanego na płacenie podatków przez przedsiębiorców ­– tłumaczył Carlos Piñerúa, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Liczba godzin potrzebna do rozliczeń konieczna do rozliczeń podatkowych, w porównaniu do poprzedniego rankingu, wzrosła z 260 do 334.

Według najnowszego raportu Doing Business Polska wciąż znajduje się wśród krajów, gdzie panują najlepsze warunki prowadzenia biznesu. Jej stabilna punktacja w raporcie jest odzwierciedleniem szeregu reform, które w ostatniej dekadzie wprowadzono w życie – podkreślił Piñerúa. – Podobnie jak w latach ubiegłych, Polska wypada dobrze w zakresie obsługi handlu międzynarodowego, dostępu do kredytów dla firm oraz procedur upadłościowych – zaznaczył.

Tegoroczną edycję zwyciężyła Nowa Zelandia. Na podium znalazły się również Singapur oraz Dania.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra