Assa Abloy

Polski sektor biurowy w doskonałej kondycji

|
Firma doradcza JLL podsumowała sytuację polskiego rynku biurowego pod koniec III kwartału 2018 r. i odnotowała bardzo dobre wyniki w tym obszarze.

Od początku roku do końca października br. firmy wynajęły niemal 1 100 000 mkw. powierzchni. Poza Warszawą było to prawie 420 000 mkw. W opinii Hanny Dąbrowskiej, analityka rynku z firmy JLL, umowy najmu podpisane w takich miastach jak Gliwice, Rzeszów czy Białystok mogą świadczyć o tym, że międzynarodowe korporacje coraz częściej są zainteresowane są rozwojem swojej działalności w mniejszych miastach, w których pozycjonowanie marki jest znacznie łatwiejsze.

 

Polski rynek biurowy notuje bardzo dobre wyniki i spodziewamy się kontynuacji tego pozytywnego trendu. W ostatnim czasie Tholons zaktualizował swój coroczny ranking Services Globalisation City Index, uwzględniając w nim aż cztery miasta z Polski – Kraków, Warszawę, Wrocław i Gdańsk. Ponadto, od września jesteśmy oficjalnie zaliczani do grona państw rozwiniętych wg indeksu agencji FTSE Russel. Uznanie ze strony międzynarodowych agencji będzie z pewnością sprzyjać wizerunkowi inwestycyjnemu Polski, co przełoży się na kontynuację dynamicznego rozwoju nieruchomości komercyjnych, nie tylko w największych miastach – informował Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

 

Największe inwestycje, które zlokalizowane są poza Warszawą, to umowy zawarte przez takie firmy jak: Santander Consumer Bank (firma zawarła trzy kontrakty: 17 000 mkw. w budynku we Wrocławiu, 14 800 mkw. w Business Garden w Poznaniu oraz 10 000 mkw. w Business Garden we Wrocławiu), Capgemini (11 900 mkw. w Rondo Business Park w Krakowie), Sii (10 100 mkw. w biurowcu Olivia Prime A w Trójmieście). W stolicy kontrakty na najem podpisały: Deloitte (22 100 mkw. w Q22), KNF (14 800 mkw. w Pięknej 2.0), WeWork (14 200 mkw. w Mennica Legacy Tower), CiC (13 500 mkw. w Varso II), PLL LOT (11 800 mkw. na potrzeby własne), Ad Pilot (10 300 mkw. w Wolf Marszałkowska).

 

Zainteresowanie rynkami biurowymi w Polsce przekłada się na wzrost podaży powierzchni biurowych. Ponad połowę nowoczesnej powierzchni tego typu w kraju przypada na Warszawę, ponieważ jest to 5 400 000 mkw., podczas gdy polski rynek oferuje jej 10 200 000 mkw. W Krakowie i Wrocławiu zapleczem biurowe wynosi powyżej 1 000 000 mkw., natomiast Katowice, Poznań i Łódź zbliżają się do granicy 500 000 mkw. powierzchni. 

 

Aktywność deweloperów na głównych rynkach biurowych poza Warszawą wynosi obecnie ok. 900 000 mkw. Najwięcej buduje się w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Te trzy ośrodki skupiają aż 67 proc. nowej podaży realizowanej poza Warszawą, niemniej jednak wszystkie miasta regionalne odnotowały wzrost aktywności deweloperskiej, co świadczy o nieustającym zainteresowaniu tymi lokalizacjami ze strony najemców – informuje Karol Patynowski.

 

Tendencję spadkową cały czas odnotowuje poziom pustostanów, ponieważ w Warszawie wyniósł 10  proc., a w głównych miastach regionalnych w III kwartale 2018 r. było to 9,7 proc. Sześć z ośmiu głównych rynków w Polsce odnotowało spadki współczynnika niewynajętej powierzchni w ciągu roku. Największy spadek dotyczył Poznania (-3,6 p.p.), dzięki czemu stał się on miastem z najniższym poziomem pustostanów w Polsce, który wynosi obecnie 6,6 proc.

 

Współczynnik pustostanów nadal spada, nawet kiedy weźmiemy pod uwagę wysoki wolumen powierzchni biurowej, która została w ostatnim czasie dostarczona na rynek. Świadczy to o wysokiej chłonności sektora biurowego w Polsce i jest kolejnym dowodem na silne zainteresowanie ze strony najemców – podsumowuje Hanna Dąbrowska.


5.0
Tagi: JLL
Napisz pierwszy komentarz