bcb wrzesień 2020

Nie maleje zapotrzebowanie na nowe powierzchnie biurowe

|
Warszawa, fot. Walter Herz
Warszawa, fot. Walter Herz
Warszawa oraz rynki regionalne wciąż utrzymują wysoki wskaźnik zapotrzebowania na wynajem nowoczesnych powierzchni biurowych.

1 740 000 mkw. powierzchni biurowych powstaje obecnie na głównych rynkach w Polsce, z czego tylko w Warszawie jest to ok. 760 000 mkw. Niemal 70 proc. nowych biur budowanych w regionach zostało zlokalizowanych we Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście. We wszystkich większych ośrodkach biurowych w Polsce można odnotować dużą aktywność firm deweloperskich, jednak to właśnie w tych trzech wymienionych aglomeracjach wzrost podaży był największy. Niesłabnący popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe zgłaszają nie tylko firmy obecne na polskim rynku, ale również te, które dopiero wkraczają do kraju.


3 x milion

Według wyliczeń specjalistów z firmy Walter Herz powierzchnia biurowa wynosi obecnie w Polsce 10 200  000 mkw. Trzy największe rynki, na których przekroczyła ona milion to Warszawa, Kraków oraz Wrocław. Aż 5 420 000 mkw. oferuje Warszawa, co stanowi ponad połowę obszarów biurowych dostępnych na chwilę obecną w kraju. W Krakowie aktualnie powstaje jednak 280 000 mkw. biur, a we Wrocławiu powierzchnia nowych przestrzeni wynosi 240 000 mkw., co wskazuje na ekspansywność tych regionów.

Poza podium znalazło się Trójmiasto, w którym realizowane jest prawie 160 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej, które przełomowego miliona zbliży się najprawdopodobniej w 2021 r. Do przekroczenia połowy tej wartości dążą konkurujące ze sobą Poznań, Katowice oraz Łódź – niebawem będą one dysponować zasobami wysokości 500 000 mkw. biur.


W Warszawie najmniejszy odsetek pustostanów o 5 lat

Pomimo zapotrzebowania na nowoczesne powierzchnie, wskaźnik pustostanów w regionach utrzymuje się na średnim poziomie 9,7 proc. Jak podaje Walter Herz, najmniejszy odsetek wolnych przestrzeni odnotowują Poznań oraz Trójmiasto, gdzie utrzymuje się on na poziomie 6,4–6,7 proc.

Dużą absorpcję odnotował także stołeczny rynek, ponieważ ilość pustostanów spadła tam do poziomu, którego nie zarejestrowano od 5 lat., tj. 10 proc. Eksperci firm doradczych zauważają dalszą możliwość spadku tego wskaźnika i osiągnięcia w przyszłości wartości jednocyfrowej. Najmniej wolnych biur znajduje się w centrum miasta, gdzie najemcy mogą zagospodarować jedynie z 6,5 proc. wolnej przestrzeni.


Największe projekty wciąż w realizacji

Warszawski rynek pod względem chłonności plasuje się w europejskiej czołówce. W pierwszych trzech kwartałach, według danych Walter Herz, zakontraktowano na nim niemal 630 000 mkw. powierzchni biurowych, a na mapie stolicy wciąż przybywa spektakularnych inwestycji. Na rynek wchodzi np. atrakcyjny cenowo Neopark zlokalizowany na Mokotowie, a także projekt Lixa na stołecznej Woli, prowadzony przez firmę Yareal.

Szczególnie intensywny rozwój można dostrzec w okolicy Ronda Daszyńskiego oraz wzdłuż ulic Prostej i Świętokrzyskiej, ponieważ tam powstaje nowoczesna dzielnica biznesowa. Do grona biurowców dołączą w tej okolicy The Warsaw Hub (75 000 mkw.), Skyliner (44 000 mkw.), Generation Park Z (20 000 mkw.) Spark B (16 000 mkw.), czy Mennica Legacy Tower (60 000 mkw.). Przy ulicy Świętokrzyskiej zrealizowany zostanie kompleks PHN Tower, który powierzchnia przekroczy 40 000 mkw. powierzchni najmu i Central Point z 18 000 mkw.

Co roku na warszawskim rynku będzie można dostrzec duży wzrost powierzchni biurowej, ponieważ w tym roku zamknie się ona w granicach 250 000 mkw., a 2019 r. przyniesie wzrost podobnej skali. Jednak największy zastrzyk w tym zakresie, jak podają analitycy Walter Herz, przypadnie na rok 2020, kiedy ukończone zostaną największe projekty obecnie znajdujące się w realizacji.


3.0
Napisz pierwszy komentarz