Interbiuro - duży

Jak stworzyć zieloną przestrzeń pracy

|
mat. pras. Workplace Solutions, Nordea Greenest
mat. pras. Workplace Solutions, Nordea Greenest
Naturalne elementy otaczają nas w każdej przestrzeni i powodują, że odpoczywamy, czujemy się naturalnie i komfortowo. Również obszar pracy powinien zawierać w sobie cechy naturalnego środowiska, ponieważ oddziałuje ono pozytywnie na każdego. W tym celu warto wykorzystać trend biophilic design.

W niemal 60 proc. powierzchni biurowych na świecie nie ma elementów zielonych, jednak niewiele osób jest świadomych, że już niewielka ingerencja wystarczy, aby odmienić codzienne środowisko pracy. Wystarczą już 3 rośliny doniczkowe, by znacznie poprawić nasze samopoczucie i jakość powietrza. Workplace Solutions we współpracy z Florabo opracowało vademecum roślin, które wytrzymają trudne warunki biurowe Najlepsze według tych firm są trzy typy roślin: Palma Areca, Sansewieria oraz różnego rodzaju Filodendrony.


Zastosowanie elementów zielonych niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów. Jednym z nich jest płaszczyzna psychologiczna. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Exeter, osoby pracujące pośród natury są o 15 proc. bardziej wydajne i zmotywowane. Według raportu The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace otoczenie roślinami powoduje także wzrost kreatywności nawet o 15 proc. Innym aspektem jest czynnik zdrowotny, ponieważ według szacunków, pokoje wyposażone w odpowiednią ilość roślinności mają liczbę kolonii bakteryjnych mniejszą o 60 proc., bóle głowy redukują się w nich o 24 proc, a podrażnienia oczu nawet o 52 proc. Rośliny doniczkowe podnoszą bowiem wilgotność powietrza, a w budynkach z centralnym ogrzewaniem bardzo często jest ono suche. Do wszystkich wyżej wymienionych cech powinniśmy zaliczyć również aspekt wizualny. Podczas intensywnej pracy wskazane jest, aby regularnie odrywać wzrok od ekranów naszych urządzeń i spoglądać na zieleń w oddali. Co więcej, roślinność urozmaica przestrzeń wizualną w biurze.


Przestrzeń w miejscu pracy można aranżować na różne sposoby. Zieleń można np. skumulować we wspólnej strefie pracy, aby ją uatrakcyjnić. Możemy zacząć już od swojego biurka, aby poprawić jakość wizualną własnego obszaru. Kolejnym miejscem do zastosowania roślinności mogą być strefy socjalne i networkingowe. Tam roślinność powinna być zorganizowana bardziej kompleksowo. Dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie zielonej ściany czy podwieszanych pod sufitem donic z filodendronami czy bluszczem. Takie zielone strefy na pewno będą sprzyjać relaksowi pracowników, co zwiększy ich zaangażowanie i przywiązanie do przestrzeni. Warto zadbać również o systemowe wdrożenie zieleni w całym biurze. Odpowiednie rozmieszczenie gatunków oraz zapewnienie mobilności roślin pozwoli na ich sprawną rearanżację oraz utrzymanie zieleni. Oparcie wystroju o roślinność może stanowić wyzwanie, jednak zdecydowanie się na ten ruch nada przestrzeni naturalności, pobudzi i zmotywuje jej użytkowników.


Workplace solutions pragnie, aby roślinność odgrywała większą rolę w środowisku pracy, wobec czego w zeszłym roku zaprojektowało jedno z najbardziej zielonych biur na świecie i motywuje innych do podjęcia wyzwania #biophilicchallenge. Wystarczy zrobić zdjęcie swojej zdrowej przestrzeni w pracy i podzielić się nim używając powyższego hasztagu. Pomoże to stworzyć mapę najbardziej “zielonych” polskich biur.


Więcej na: http://workplace.pl 


0.0
Tagi: SKANSKA
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Nodar :
dobry tekst, warto jeszcze w przestrzeni biurowej dodać akcent kolorystyczny coś w tym kierunku https://www.abstractstudio.eu/sklep
3 grudnia 2019 13:13