Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Rekord transakcji inwestycyjnych w Polsce

|
Rekordowy wynik inwestycji w nieruchomości komercyjne
Rekordowy wynik inwestycji w nieruchomości komercyjne
Na rynku nieruchomości komercyjnych padł rekord wartości transakcji inwestycyjnych. Zgodnie z wynikami raportu firmy doradczej Savills, całkowity wolumen transakcji przekroczył poziom 7,2 mld euro.

Dla porównania, w 2017 r. wskaźnik sięgnął kwoty 5 mld euro, co uznano wówczas za rekordową wartość. W 2018 r. przeprowadzono 100 transakcji, dzięki którym w perspektywie rok do roku analitycy stwierdzili wzrost o ok. 45 proc.

Jak czytamy w raporcie, najwyższe wolumeny transakcji odnotowano w głównych sektorach rynku nieruchomości komercyjnych. Największą łączną wartość miały inwestycje w segment biurowy – aż 2,75 mld euro. W obiekty handlowe zainwestowano 2,5 mld euro. Wartość transakcji na rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych wyniosła 1,84 mld euro. Inwestycje w segment hotelowy oszacowano na 120 mln euro.

Według analityków stopa zwrotu w sektorze biurowym kształtuje się na poziomie 4,7 – 4,75 proc. W przypadku nieruchomości handlowych stopy kapitalizacji przekraczają 4 proc. Zdaniem ekspertów zwrot z inwestycji w powierzchnie magazynowo-przemysłowe może wynosić 5,15 proc.

2018 rok był rekordowy także pod względem stóp kapitalizacji dla najlepszych obiektów, które osiągnęły poziom nieodnotowywany dotąd w żadnym z głównych sektorów rynku nieruchomości komercyjnych, schodząc poniżej psychologicznej bariery 5 proc. w sektorze biurowym i notując poziom niewiele przekraczający 5 proc. w sektorze logistycznym. To ustanawia zupełnie nowy punkt odniesienia dla rynku i pozostawia furtkę dla kompresji stóp kapitalizacji dla nieruchomości i lokalizacji spoza segmentu „prime” – komentuje Marek Paczuski, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Savills.

Rekordowe dane o transakcjach na rynku komercyjnym pozwalają prognozować, że korzystne warunki rynkowe utrzymają się w bieżącym roku. Za główne przyczyny dobrej koniunktury w branży autorzy raportu uznają m.in. wzrost PKB, niską stopę bezrobocia, inwestycje publiczne oraz wysoki poziom konsumpcji.


5.0
Tagi: Savills
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 2
yago :
W Warszawie rynek biurowy zamknął rok z sukcesem https://walterherz.com/pl/a/warszawski-rynek-biurowy-zamknal-kolejny-rok-z-sukcesem
15 lutego 2019 11:26
yago :
W Warszawie rynek biurowy zamknął rok z sukcesem https://walterherz.com/pl/a/warszawski-rynek-biurowy-zamknal-kolejny-rok-z-sukcesem
15 lutego 2019 11:26
mantra