Tork

Sektor nowoczesnych usług podbija Polskę

|
Nowoczesne usługi rozwijają się w polskich biurach
Nowoczesne usługi rozwijają się w polskich biurach
Sektor nowoczesnych usług dla biznesu wynajmuje w Polsce już ok. 3 000 000 mkw. powierzchni biurowej.

Z danych JLL wynika, że w I półroczu 2019 r. najemcy z tej grupy podpisali umowy najmu na łączną powierzchnię blisko 190 000 mkw. W ten sposób sektor nowoczesnych usług obejmuje 25 proc. obecnego popytu na rynku nieruchomości biurowych. Na największych rynkach regionalnych (poza Warszawą) co drugi metr kwadratowy biura zajęły firmy z tej branży. Jak prognozuje JLL, w najbliższych miesiącach tendencja wzrostowa będzie kontynuowana.

 

W samym Krakowie sfinalizowano 2 z 3 największych transakcji najmu w pierwszych 6 miesiącach br. Firma Sabre wynajęła 16 000 mkw. powierzchni biurowej w obiekcie Tischnera Office. Kolejna duża transakcja dotyczyła najmu 8600 mkw. biur w inwestycji Podium Park B. Umowę z operatorem budynku podpisała firma Ailleron. Poza Krakowem największą powierzchnię biurową wynajęto w Gdańsku. Transakcja dotyczyła 10 800 mkw. w biurowcu Olivia Star. Najemcą została Nordea.

 

W 58 proc. biur wynajętych w Krakowie znajdują się siedziby firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W Łodzi udział tej branży w całkowitej powierzchni najmu wynosi 53 proc. Na trzecim miejscu pod tym względem znalazł się Wrocław z wynikiem 49 proc.

Ambitne plany biznesowe sektora usług potwierdzają wysoką atrakcyjność inwestycyjną Polski. Są też istotną przesłanką dla podejmowania decyzji przez deweloperów oraz fundusze, planujące rozwój swojego biurowego portfolio na polskim rynku. Wielu najemców z tej branży rozważa zarówno ekspansję w ramach już zajmowanych projektów biurowych, jak i otwarcie kolejnych centrów w nowych lokalizacjach. To z kolei prowadzi do coraz szybszego wzrostu podaży nowoczesnej powierzchni biurowej w miastach regionalnych – komentuje Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor ds. Reprezentacji Najemcy w JLL.


0.0
Tagi: JLL
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra