Giant

Rekordowy rok w historii firmy Torus

W  2019 r. Torus oddał do użytku biurowiec Neon, ostatni z kompleksu Alchemia. Źródło: materiały prasowe partnera
W 2019 r. Torus oddał do użytku biurowiec Neon, ostatni z kompleksu Alchemia. Źródło: materiały prasowe partnera
Trójmiejska firma deweloperska odnotowała w 2019 rekordową sprzedaż inwestycji biurowych. Ale to nie jedyne sukcesy oraz istotne dla dewelopera wydarzenia ubiegłego roku.

Sprzedaż budynku Argon za kwotę ok. 92 mln euro netto

W marcu ubiegłego roku Grupa ISOC z Filipin kupiła od firmy Torus, za kwotę ok. 92 mln euro, netto jeden z budynków trzeciego etapu kompleksu Alchemia – biurowiec Argon. Tym samym jest to najwyższa transakcja w historii firmy Torus oraz całego rynku biurowego w Trójmieście. Firma zrealizowała aż 65% całkowitego obrotu nieruchomościami biurowymi przeprowadzonymi przez trójmiejskich deweloperów. Ten wynik zapewniło jej 6 transakcji sprzedaży biurowców za łączną kwotę 280 mln euro.

Zakończenie budowy kompleksu Alchemia

W październiku 2019 r. firma oddała do użytku biurowiec Neon, który jest ostatnim z budynków wchodzących w skład całego kompleksu Alchemia. Budowa całej inwestycji rozpoczęła się w 2011 r. i powstała na poprzemysłowych terenach leżących w gdańskiej Oliwie. Alchemia to blisko 112 tys. mkw. powierzchni biurowych do wynajęcia oraz 10 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowych. Budynki posiadają certyfikat LEED na najwyższym poziomie Platinum. Kompleks oferuje także rozwiniętą przestrzeń rekreacyjno-sportową (siłownię i klub fitness, baseny, saunę, ścianki wspinaczkowe oraz halę sportową). Obecnie w kompleksie funkcjonuje już kilkanaście lokali gastronomicznych.

Komercjalizacja budynku Neon

Biurowiec Neon o powierzchni najmu wynoszącej 35 tys. m kw. w ciągu kilku miesięcy od daty oddania do użytku został wynajęty w 90 proc. Jego najemcy to m.in.: Credit Agricole, Body&Mind Clinic, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Hapag-Lloyd, KIDS&Co, Odyssey Logistics & Technology Corporation oraz Thai Wok.

Ukończenie I etapu kompleksu Officyna

Drugim oddanym do użytku budynkiem biurowym oddanym w 2019 r. był biurowiec I etapu Officyny w Gdańsku Wrzeszczu o powierzchni 5 tys. mkw najmu, w tym 4,2 tys. m kw. biur.

Rozpoczęcie nowych inwestycji

Torus rozpoczął również budowę dwóch kolejnych inwestycji. Pierwsza z nich to II etap Officyny, która ma zostać ukończona na początku 2021 roku i oferować najemcom blisko 7 300 mkw. powierzchni. Drugą jest budowany nieopodal stacji Gdańsk Oliwa biurowiec Format. Będzie to czteropiętrowy budynek biurowy o powierzchni użytkowej wynoszącej ok. 16 tys. m kw., a termin oddania go do użytku planowany jest na II kwartał 2021 r.

Prezes spółki Torus, Sławomir Gajewski mówi o najbliższych planach firmy, związanych z budową kolejnych inwestycji w trójmieście:

Mamy zabezpieczone grunty pod budowę ponad 120 tysięcy mkw. powierzchni biurowej w ramach kilku różnych lokalizacji w Trójmieście. Officyna i Format już powstają, a kolejne inwestycje są w fazie przygotowania. W najbliższych latach zamierzamy znacznie zwiększyć skalę działalności, będziemy też wchodzić w kolejne segmenty rynku komercyjnego. Poszukujemy również atrakcyjnych miejsc pod inwestycje poza Trójmiastem.

Sponsor Strategiczny piłkarzy ręcznych Wybrzeża Gdańsk

Torus jest nie tylko wiodącym dostawcą nowoczesnych powierzchni biurowych, ale także aktywnie angażuje się w inicjatywy wspierające lokalną społeczność. W sierpniu ubiegłego roku firma została Strategicznym Sponsorem oraz wyłącznym sponsorem tytularnym I zespołu szczypiornistów Wybrzeża Gdańsk. Firma wspiera także szermierzy z Uczniowskiego Klubu Sportowego Atena, zespoły siatkarek plażowych Torus AZS UW BV Team oraz indywidualnie triathlonistów.

W biurowcu Alchemia znajduje się największe ogólnodostępne centrum rekreacyjno-sportowe w Gdańsku. Tu właśnie od kilku lat Torus organizuje zawody triatlonowe dla biznesu – Torus Triathlon In Da House. Podczas 5 edycji imprezy w marcu 2019 r. zebrano ok. 60 tys. zł, które przekazano w całości na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Sukces akcji nasadzania drzew w Lipuszu

Z inicjatywy Torusa w 2019 roku zrealizowano również akcję „Do nasadzania”. 19 i 26 października blisko 1500 pracowników trójmiejskich instytucji oraz firm odtworzyło 11 ha lasu na terenie Nadleśnictwa Lipusz, które dotknęła nawałnica w 2017 roku. Nasadzono ok. 110 tysięcy drzew, a akcja zyskała szeroki odzew wśród mieszkańców, firm oraz instytucji okolic Trójmiasta i była połączona z działaniami edukacyjnymi. Efektem wydarzenia było także wydanie we współpracy z wydawnictwem Adamada książki dla najmłodszych pt. „Był sobie las”. Akcję patronatem merytorycznym objęły Lasy Państwowe, logistyczne wsparcie zapewniła Lufthansa System Poland. Oficjalnym Partnerem Wydarzenia była także firma LPP.

Nagrody

Podczas 18 edycji konkursu CIJ Awards 2019, która odbyła się 6 listopada w hotelu Raffles Europejski w Warszawie, firma Torus zdobyła główne nagrody w dwóch kategoriach: Best National Office Development – za budowę kompleksu Alchemia w Gdańsku oraz Best CSR Campaign – za realizację akcji „Do nasadzenia”.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz