Przesterzenie biurowe na sprzedaż i wynajem

Warszawskie biura w 2019 roku: Rekordowy popyt i wysoka podaż

|
Wybrane projekty biurowców w budowie
Firma doradcza Walter Herz przygotowała raport o rynku nieruchomości biurowych w 2019 roku. W Polsce liderem w tym sektorze jest Warszawa.

Warszawa liderem rynku nieruchomości komercyjnych  w Polsce w 2019 roku

Stolica może pochwalić się 5,6 mln mkw. powierzchni biurowej. Jest to zaplecze porównywalne do łącznej powierzchni oferowanej przez 6 największych miast regionalnych w naszym kraju.

Najwięcej warszawskich biur jest na Mokotowie, Śródmieściu oraz Woli. Lokale, które się tam znajdują, stanowią ok. 75 proc. powierzchni dostępnej w mieście. Ponad jedna czwarta zasobów biurowych zlokalizowana jest w największych obiektach o powierzchni przekraczającej 30 tys. mkw.

W 2019 roku oddano jednak do użytku ok. 165 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Jest to najniższy wynik od lat. Jest to związane z przesunięciem otwarcia niektórych z inwestycji na ten rok. Niemniej jednak na rynku pojawiły się znaczące biurowce, w tym: Wola Retro, Spark B, Generation Park Z, Moje Miejsce I, Vector oraz The Park B6.

Zahamowanie wzrostu warszawskiego rynku – przyczyną COVID-19

Podaż nieruchomości biurowych w Warszawie jest dość dynamiczna. Na terenie całej aglomeracji realizowanych jest obecnie kilkanaście projektów wielkoskalowych. Mają one trafić na rynek w tym i przyszłym roku.

Aktywność deweloperów widoczna jest przede wszystkim na terenie Woli. Najwięcej nowych budów realizowanych jest w pobliżu ronda Daszyńskiego. W stolicy obecnie realizowanych jest ponad 750 tys. mkw. Według Krzysztofa Foksa, Analyst w Walter Herz, gdyby nie COVID-19, moglibyśmy być w tym roku świadkami rekordowej podaży powierzchni biurowej – ponad 400 tys. mkw.

W Warszawie powstają m.in.: Varso Place, Warsaw Hub, Skyliner Generation Park, Skysawa, Mennica Legacy Tower, Moje miejsce II oraz siedziba DSV.

W centrum stolicy wynajem najwyższej klasy powierzchni to miesięczny koszt ok. 27 euro/mkw. W przypadku biur poza centrum jest to miesięczny wydatek rzędu ok. 10 euro/mkw. Pomimo tych cen na powierzchnię biurową nie brakuje chętnych. W 2019 roku wynajęto blisko 900 tys. mkw. powierzchni biurowej w Warszawie. Zanotowano również spadek współczynnika pustostanów do 7,8 proc.

Wysoka podaż na rynkach regionalnych

W 2019 roku zaobserwowano dużą aktywność deweloperów w regionalnych ośrodkach biznesowych. Oddano do użytku ponad 60 realizowanych projektów biurowych, dostarczając tym samym ok. 550 tys. mkw. powierzchni. Na koniec ub. r. zasoby biurowe w kraju przekroczyły wartość 11 mln mkw. powierzchni.

 • Kraków: ok. 160 tys. mkw. oddanej do użytku powierzchni biurowej (16 nowych budynków)
 • Wrocław: niemal 150 tys. mkw. oddanej do użytku powierzchni biurowej
 • Poznań: ponad 85 tys. mkw. oddanej do użytku powierzchni biurowej
 • Trójmiasto: ponad 60 tys. mkw. oddanej do użytku powierzchni biurowej
 • Łódź: ok. 60 tys. mkw. oddanej do użytku powierzchni biurowej

Powierzchnie biurowe w budowie

W największych miastach Polski w realizacji jest ok. 1,6 mln mkw. powierzchni biurowej. Duży rozwój segmentu widoczny jest nie tylko w Warszawie, ale również Krakowie (190 tys. mkw.), Trójmieście (170 tys. mkw.), Katowicach (135 tys. mkw.), Wrocławiu (100 tys. mkw.), Łodzi (90 tys. mkw.) oraz Poznaniu (85 tys. mkw.).

Wysoki popyt na powierzchnie biurowe w 2019 roku

W 2019 roku w Polsce zaobserwowano rekordowo wysoki popyt na powierzchnię biurową. Popyt netto wyniósł 1,6 mln mkw. Z tego blisko 700 tys. mkw. powierzchni wynajęto w największych ośrodkach biurowych poza Warszawą.

 • Kraków: wolumen transakcji wyniósł ok. 266 tys. mkw. powierzchni biurowej
 • Wrocław: ok. 123 tys. mkw. powierzchni biurowej
 • Trójmiasto: ponad 100 tys. mkw. powierzchni biurowej
 • Katowice: ok. 85 tys. mkw. powierzchni biurowej
 • Łódź: blisko 55 tys. mkw. powierzchni biurowej
 • Poznań: ponad 40 tys. mkw. powierzchni biurowej

W przypadku wolnych powierzchni biurowych na koniec 2019 roku wskaźniki kształtowały się następująco:

 • Wrocław – 12,5 proc.,
 • Łódź – 11,2 proc.,
 • Katowice – 5,6 proc.,
 • Trójmiasto – 4,9 proc.

Miesięczne stawki czynszowe w regionach wynoszą od 9 euro/mkw. (najtańsze biura) do 16 euro/mkw. (powierzchnie biurowe o wysokim standardzie, często w centrach miast).


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Raf :
Firma rozwija się: https://walterherz.com/pl/a/walter-herz-kontynuuje-ekspansje-na-rynkach-biurowych-poza-warszawa
15 kwietnia 2020 16:37