Giant

IMMOFINANZ będzie bezemisyjny do 2040 r.

|
IMMOFINANZ wnosi ważny wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi dzięki nowej Strategii Neutralności Węglowej.

Założenia firmy przewidują redukcję wszystkich emisji gazów cieplarnianych o 60 proc. (poniżej poziomu z 2019 r.) do 2030 r. – a do 2040 r. jedno z  głównych europejskich przedsiębiorstw z sektora nieruchomości komercyjnych planuje stać się bezemisyjne w całym swoim łańcuchu wartości. Oznacza to, że IMMOFINANZ przekroczy w znacznie większym stopniu wyznaczony przez Unię Europejską cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

 

Branża nieruchomości w walce o środowisko

Branża nieruchomości odgrywa istotną rolę w walce ze stale postępującymi zmianami klimatycznymi. Około 40 proc światowych emisji pochodzi z procesu budowy lub eksploatacji budynków. Aby ograniczyć globalne ocieplenie do maksymalnie 1,5°C, należy pilnie podjąć mnóstwo działań. IMMOFINANZ, jako jedna z przodujących firm z branży nieruchomości komercyjnych w Europie, przyjęła na siebie tę odpowiedzialność i zamierza stać się bezemisyjna do 2040 roku.

– Postępujący kryzys klimatyczny i związany z nim wpływ na środowisko są najpilniejszymi wyzwaniami naszych czasów i wszyscy jesteśmy zobowiązani do działania. Dlatego postawiliśmy sobie ambitny cel, aby do 2040 r. osiągnąć status neutralności węglowej we wszystkich obszarach naszej firmy. Odzwierciedla to nasze zaangażowanie w przyjęcie odpowiedzialności za ludzkość i nasze środowisko naturalne, a także nasz zamiar odegrania wiodącej roli w zrównoważonej transformacji naszej branży – skomentował Dietmar Reindl, COO IMMOFINANZ, na temat ambitnego programu zrównoważonego rozwoju firmy.

Strategia Neutralności Węglowej IMMOFINANZ uwzględnia konkretne oraz mierzalne cele i kamienie milowe. Najważniejsze cele to ograniczenie do 2030 r. wszystkich szkodliwych dla klimatu emisji gazów cieplarnianych (np. CO2, metanu itp.) o 60 proc. poniżej poziomu z 2019 r. oraz uczynienie obszarów wspólnych i portfela powierzchni zarządzanymi przez IMMOFINANZ bezemisyjnymi. Przewiduje się, że do 2040 r. cały łańcuch wartości stanie się bezemisyjny, tj. obejmie proces budowy i modernizacji nieruchomości. Najemcy będą wspierani na drodze osiągnięcia przez nich statusu neutralności węglowej. Wszystkie emisje gazów cieplarnianych zostaną zmniejszone, a jedynie nieuniknione pod względem technologicznym emisje resztkowe zostaną zbilansowane za pomocą środków kompensacyjnych. Harmonogram będzie poddawany przeglądowi w odstępach pięcioletnich do 2040 r. po to, aby przyspieszyć podejmowane działania, wykorzystywać szanse oraz dać klientom, najemcom i inwestorom aktualne informacje o stanie realizacji celu.

 

Zielone technologie dla większej efektywności energetycznej

IMMOFINANZ określił szeroki program działań mający na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a tym samym osiągnięcie tych ambitnych celów. Na przykład; każdego roku co najmniej 5% portfela nieruchomości zostanie poddane gruntownej renowacji w zakresie efektywności energetycznej. IMMOFINANZ znacząco zwiększy również własną produkcję energii odnawialnej poprzez instalację urządzeń fotowoltaicznych na dachach parków handlowych STOP SHOP oraz wyposażenie wszystkich nowych lokalizacji w systemy fotowoltaiczne. Budynki biurowe myhive oraz centra handlowe VIVO! będą wyposażone w instalacje fotowoltaiczne tam, gdzie to możliwe w zależności od lokalizacji. Zewnętrzne dostawy energii elektrycznej będą pochodziły w 100 proc. z odnawialnych źródeł i odejdziemy od zakupu paliw kopalnych. Energooszczędne systemy oświetleniowe zostaną w przyszłości zainstalowane w całym portfelu nieruchomości, a czynniki chłodnicze o wysokim wskaźniku emisji gazów cieplarnianych zostaną wymienione. Wykorzystanie inteligentnych technologii we wszystkich nieruchomościach zostanie znacznie rozszerzone, w tym cyfryzacja konsumpcji we wszystkich obszarach. IMMOFINANZ jest w bliskim kontakcie ze swoimi najemcami i będzie ich wspierać w procesie przechodzenia na zrównoważony model działania.

 

Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym

Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym jest kolejnym z kluczowych elementów Strategii Neutralności Węglowej. W przyszłości materiały pochodzące z recyklingu, które można kupić lokalnie, będą wykorzystywane w projektach reaaranżacji, renowacji i budowy nowych obiektów. Wprowadzony zostanie wszechstronny system gospodarowania odpadami w celu wnikliwej analizy istniejących umów utylizacji odpadów oraz opracowania nowych wytycznych. IMMOFINANZ przygotowuje również zestaw bezemisyjnych norm i standardów, które drastycznie zmniejszą ilość emitowanego węgla i tak zwanych "szarych emisji" (z ang. „grey emissions”) w trakcie opracowywania projektu i prac remontowych.

 

Bioróżnorodność i odpowiedzialne zarządzanie zasobami

IMMOFINANZ postawił sobie za cel znaczne zmniejszenie ilości zużycia wody. Armatura oszczędzająca wodę zostanie zainstalowana w całym portfelu nieruchomości, a we wszystkich nowych projektach zostaną zintegrowane systemy wykorzystania wody deszczowej. Program zwiększenia bioróżnorodności uwzględnia projektowanie terenów zielonych w nieruchomościach IMMOFINANZ w celu wsparcia lokalnego ekosystemu. Plany te będą częścią nowej zabudowy w przyszłości, w której żadne pestycydy nie będą wykorzystywane do utrzymania terenów zielonych.

 

Innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju

IMMOFINANZ spodziewa się realizować swoją aktywność na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez konkretne projekty ze swojego portfela w branży biurowej, handlowej i mieszkaniowej. Pierwsze projekty obejmują myhive Urban Garden w Wiedniu i apartamenty TOP on STOP w Austrii, na Słowacji i w Serbii.

myhive Urban Garden: Odnosząca sukcesy marka biurowa myhive zostanie rozszerzona o koncepcję "miejskiego ogrodu", która charakteryzuje się licznymi terenami zielonymi, najnowocześniejszymi technologiami ekonomicznymi oraz najwyższą możliwą certyfikacją zrównoważonego rozwoju (BREEAM). Zielone fasady budynków, zielone dachy i tarasy, ogrody oraz zielone oazy w biurach stworzą przyjazne środowisko i atrakcyjny mikroklimat dla najemców. Ci zostaną również poproszeni o odpowiedzialne zużycie energii i ograniczenie ilości generowanych odpadów. Myhive Urban Garden zaoferuje najemcom idealny bilans między pracą a życiem prywatnym, a jednocześnie wesprze wysiłki IMMOFINANZ w działaniach na rzecz Strategii Neutralności Węglowej.

TOP on STOP: Dzięki koncepcji TOP on STOP, IMMOFINANZ tworzy przystępną ekonomicznie, zrównoważoną przestrzeń życiową. Na jednopiętrowych parkach handlowych STOP SHOP powstanie do 12.000 mieszkań. Powierzchnie te powstaną w modułowych drewnianych konstrukcjach, zbudowanych zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju, umożliwiającymi oszczędność energii. Jednocześnie wszystko w przystępnych cenach. To podejście do odpowiedzialnego wykorzystania zasobów w znaczący sposób pomoże w walce ze zmianami klimatu, uszczelnieniami gruntu i wysokimi kosztami nieruchomości mieszkaniowych.

 

Międzynarodowa Inicjatywa „Science Based Target” jako punkt wyjściowy do redukcji emisji

W ramach Strategii Neutralności Węglowej i zobowiązania do uznanej na całym świecie inicjatywy Science Based Target Initiative (SBTi), IMMOFINANZ przyjął naukowo poparte cele redukcji emisji dla całego łańcucha wartości, które pomogą ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu 1,5° C. Podejście naukowe stosowane przez SBTi uwzględnia również program walidacji. Zgodnie z wymaganiami określonymi przez SBTi, IMMOFINANZ skoncentrował swoją Strategię Neutralności Węglowej na najnowszych odkryciach naukowych.

– Jesteśmy na bardzo ambitnym, ale także bardzo słusznym kursie z naszą strategią neutralności węglowej. Zdajemy sobie jednak sprawę, że cele te możemy osiągnąć tylko wspólnie ze wszystkimi naszymi interesariuszami. Koncentracja na strategii zrównoważonego rozwoju wzmocni wyniki naszego portfela, zabezpieczy naszą przewagę konkurencyjną na rynku i wygeneruje długoterminową wartość dla naszych akcjonariuszy. Jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności i dobrze przygotowani do konsekwentnej realizacji strategii – dodał na zakończenie Dietmar Reindl.


0.0
Napisz pierwszy komentarz