Porto Office A Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoTorus logoVantage Development S.A. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoSpectra Development logoARTSERVIS sp. z o.o. logoINTERBIURO logoCity Space logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoUNIMOR Development S.A. logoAluprof S.A. logoINTER-BUD logoFYI Commercial Consulting logoAgrobex Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoOlivia Business Centre logoTétris Poland logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoHAVRE Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoBusiness House logoKontor logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPodium Investment logoArchicom logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Rynek biurowy w Warszawie

W ostatnim kwartale w Warszawie oddano do użytku ok. 45 000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Największą transakcją kwartału była umowa przednajmu T-Mobile Office Park.

Jak donoszą eksperci Warsaw Research Forum w ostatnim kwartale oddano w Warszawie do użytku ok. 45 000 m kw. powierzchni biurowej. Współczynnik pustostanów nieznacznie wzrósł i jest obecnie na poziomie 7,4 proc (8,2 proc. w lokalizacjach centralnych i 7 proc. poza centrum). Wolumen zawartych transakcji w II kwartale br. wyniósł 172 800 m kw. (38 proc. wzrostu wobec poprzedniego kwartału).

35 proc. popytu na powierzchnie biurowe stanowiły umowy przednajmu. Przedłużenia i renegocjacje stanowiły 33 proc., zaś udział nowych umów zmniejszył się w porównaniu z poprzednim kwartałem - obecnie wynosi 28 proc.

Największą transakcją II kwartału br. była umowa przednajmu, dotycząca 27 000 m kw. w T-Mobile Office Park, zawarta przez T-Mobile. Eksperci przytaczają również informacje o renegocjacji 9100 m kw. zawartej przez Axel Springer w Trinity Park I. Wspomnieć należy również o renegocjacji 7000 m kw. przez Axel Springer w Trinity Park I oraz o umowie przednajmu 6800 m kw. zawartej przez Alianz w Łopuszańska Business Park.

Warsaw Research Forum zrzesza analityków z firm z branży nieruchomości komercyjnych: CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ, Jones Lang LaSalle, Knight Frank, Savills. Organizacja zajmuje się analizą sektora nieruchomości biurowych oraz przedstawia kwartalne raporty przedstawiające kondycje rynku.

Jak komentuje Tomasz Czuba z Jones Lang LaSalle: Ostatnie miesiące na rynku nieruchomości biurowych były bez wątpienia dobrym czasem dla branży. W pierwszym półroczu 2012 oddano do użytku prawie 158 000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego najwięcej przypadło na Warszawę – 92 500 m kw. Z naszych szacunków wynika, że w II poł. 2012 r. na stołeczny rynek trafi około 182 000 m kw. nowej powierzchni biurowej,  a w 2013 r. kolejne 300 000 m kw. Dziś w budowie znajduje się blisko 1,1 mln m kw. powierzchni biurowych w Polsce.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra