Najdroższe lokalizacje biurowe świata

|
Panorama Warszawy
Panorama Warszawy
Najdroższą lokalizacją biurową na świecie jest Hongkong, drugie miejsce zajął Londyński West End, a Warszawa plasuje się na miejscu 64.

Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku CBRE wydał raport „Prime Office Occupancy Costs” - Koszty najmu w najlepszych lokalizacjach na świecie. Pierwsze dziesięć miejsc zostało właściwie zdominowane przez kraje Azji i Pacyfiku. Największy wzrost stawek czynszów – 36,4 % w stosunku do roku 2011 - wystąpił w Stanach Zjednoczonych, głównie w centralnej dzielnicy San Francisco, gdzie siłą napędową był sektor technologiczny.

Ranking najdroższych biur otwiera główna dzielnica biznesu w Hong Kongu, z kosztami rocznymi o wysokości średnio 2 061 euro/mkw. Drugie miejsce należy do Londyńskiego West End, trzecie zajęło Tokio (Marunouchi Otemachi). Następne przypadły centralnej dzielnicy biznesowej (CBD) w Pekinie i CBD w New Delhi. W pierwszej dziesiątce znalazły się takie europejskie miasta jak Moskwa na miejscu 8 i londyńska dzielnica finansowa City na 9.

W perspektywie globalnej koszty wynajmu wzrosły średnio o 2,1%. Prym wiodą obie Ameryki (średnio wzrost o 5,2%) oraz Azja i Pacyfik (2,6%). Z powodu recesji w wielu krajach Europy, region ten odnotował spadek wysokości czynszów o 0,4% w najlepszych lokalizacjach biurowych.

Warszawa zajęła 64 lokatę na liście najdroższych lokalizacji biurowych. Całkowity koszt najmu w najlepszych obiektach wyniósł 440 euro/mkw na rok. W rankingu z lipca 2012 r. stolica była również na 64 miejscu, natomiast w poprzednich latach na 45 i 50.

W ciągu ostatniego roku, ożywienie globalnego rynku powierzchni biurowych zostało nieco ochłodzone przez  trwające zadłużenie krajów europejskich, spowolnienie wzrostu rynków rozwijających się i powszechną niepewność jaką tworzy ‘fiskalny klif’ w USA - powiedział Dr Raymond Torto, Globalny Ekonomista w CBRE - Jednakże, mocna kondycja rynku, silny popyt na nowoczesną powierzchnię biurową i niska podaż nowych projektów, będą nadal wpływać na wzrost kosztów najmu w wielu najlepszych lokalizacjach biurowych na całym świecie.

Konrad Heidinger, Konsultant w dziale doradztwa i badań rynku CBRE w Polsce, stwierdził: Całkowity koszt najmu najlepszej powierzchni biurowej w wielu europejskich centrach biznesu odnotował silny spadek, szczególnie w przypadku tych krajów, których problemy fiskalne są najbardziej wyraźne. Prawie dwucyfrowe obniżki w ostatnim roku miały miejsce w miastach greckich oraz hiszpańskich (Saloniki, Ateny oraz Malaga). W całym sektorze EMEA koszt najmu zmniejszył się przeciętnie o 0,4% w ujęciu rocznym. W tym samym czasie, koszt ten zwiększył się w Warszawie o nieco ponad 3%, głównie wskutek wzrostu stawek czynszu w najlepszych lokalizacjach. To kolejny dowód na to, iż rynek biurowy stolicy pozostaje w bardzo dobrej kondycji, nawet mimo niepewnych sygnałów płynących z gospodarki.

Raport przeprowadzony został w 133 lokalizacjach na całym świecie. W ramach pierwszej 50tki znalazło się 19 lokalizacji z regionu EMEA, 18 z Azji i Pacyfiku oraz 13 z obu Ameryk. 

10 najdroższych lokalizacji biurowych na świecie

1. Hong Kong (Centrum), Hong Kong, 2 061 euro/mkw/rok
2. Londyn - Centrum (West End), Wielka Brytania, 1 864 euro/mkw/rok
3. Tokio (Marunouchi Otemachi), Japonia, 1 650 euro/mkw/rok
4. Pekin (CBD), Chiny, 1 547 euro/mkw/rok
5. New Delhi (Connaught Place - CBD), Indie, 1 534 euro/mkw/rok
6. Pekin (Ulica Finansowa), Chiny, 1 502 euro/mkw/rok
7. Hong Kong (West Kowloon), Hong Kong, 1 457 euro/mkw/rok
8. Moskwa, Rosja, 1 446 euro/mkw/rok
9. Londyn - Centrum (dzielnica City), Wielka Brytania, 1 118 euro/mkw/rok
10. São Paulo, Brazylia, 1 088 euro/mkw/rok

 

Pełna wersja raportu w wersji PDF znajduje się poniżej

Pobierz PDF

0.0
Tagi: CBRE
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
a. :
Ciekawe jak jest w Hong Kongu :) może u nas kiedyś się doczekamy :DD
4 stycznia 2013 08:38