Kraków: 100 tysięcy mkw. biur w nadchodzącym roku

Kompleks Bonarka for Business w Krakowie
Kompleks Bonarka for Business w Krakowie
W 2014 roku zasoby biurowe w Krakowie zwiększą się o 20 proc., jak podaje Jones Lang LaSalle.

Największy rynek regionalny w Polsce

 

Całkowity wolumen powierzchni biurowych w Krakowie wynosi około 563 000 mkw. Oznacza to, iż stolica Małopolski jest drugim pod względem wielkości rynkiem biurowym w kraju (za Warszawą). Jak podaje Jones Lang LaSalle, pod koniec trzeciego kwartału bieżącego roku w budowie pozostawało kolejnych 124 800 mkw. biur.

 

Nadchodzący rok będzie rekordowym od kilku lat pod względem skali nowej podaży. Deweloperzy planują oddanie do użytku ok. 100 000 mkw. biur, co oznacza prawie 20% wzrost w porównaniu do 2012. Spodziewamy się jednak w dalszym ciągu mocnego popytu, generowanego przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, poszukujące dodatkowych powierzchni ze względu na rozwój struktur. Najemcy z tej branży stanowią ok. 50% najemców w Krakowie – mówi Rafał Oprocha, dyrektor oddziału Jones Lang LaSalle w Krakowie.

 

Stabilny popyt i czynsze

 

W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2013 roku podpisano umowy najmu na około 65 000 mkw. powierzchni biurowych. Krakowski rynek charakteryzuje się obecnie luką podażową, spowodowaną niewielką podażą biur w 2013 roku. Przekłada się to na poszukiwanie przez najemców dużych modułów, aby zabezpieczyć odpowiednią powierzchnię. Najmy podpisywane są często również na powierzchnie w obiektach w trakcie budowy.

 

Współczynnik pustostanów w Krakowie jest niski, lecz eksperci Jones Lang LaSalle zakładają możliwość jego wzrostu w nadchodzącym roku. Niewielka podaż w 2013 roku, o wartości 34 600 mkw., przełożyła się na spadek wskaźnika powierzchni niewynajętych do poziomu 4,4 proc. pod koniec trzeciego kwartału. W 2014 roku rynek będzie jednak bardziej zrównoważony, głównie przez wysoką aktywność deweloperów.

 

Za najlepsze powierzchnie biurowe w Krakowie należy zapłacić od 13,5 do 14,5 euro/mkw miesięcznie. Czynsze pozostaną stabilne, a najemcy mogą liczyć na niższe stawki w przypadku projektów o niższym poziomie wynajęcia oraz w obiektach pozostających w budowie.

 

Najwięcej nowych projektów przypada na południowo – zachodnią część Krakowa, gdzie buduje się ok. 40 000 mkw. biur oraz na północno – zachodni rejon miasta, gdzie deweloperzy rozpoczęli realizację 36 000 mkw. Taki rozkład nowych projektów biurowych wynika z szeregu czynników, do których należy zaliczyć m.in. dostępność terenów inwestycyjnych. Gęstość historycznej zabudowy w samym sercu miasta uniemożliwia realizację większych projektów biurowych w tym rejonie Krakowa. Z tego powodu działki pod nowe inwestycje biurowe nabywane są głównie w pobliżu centrum (np. Grzegórzki czy Podgórze) lub w lokalizacjach poza nim – podsumowuje Krzysztof Jarocki, Dyrektor w Dziale Wycen Nieruchomości, Jones Lang LaSalle.


0.0
Napisz pierwszy komentarz