FYI Commercial Consulting logoCOTEX Office Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoINTER-BUD logoOlivia Business Centre logoTétris Poland logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoForbo Flooring Systems Polska logoTorus logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoPodium Investment logoVastint Poland Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoNowy Styl Group logoBusiness House logoArchicom logoCity Space logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoSpectra Development logoKontor logoVantage Development S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Aktywność na warszawskim rynku

Warszawski rynek biurowy w pierwszym półroczu 2012 r. wykazywał dużą aktywność. Suma podpisanych umów najmu w tym okresie jest jednak nieznacznie niższa niż przed rokiem.

3,7 mln m kw. - tyle wyniósł zasób nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie w I poł. br., zgodnie z raportem Rynek powierzchni biurowych w Warszawie w I połowie 2012, przygotowanym przez CBRE. 33 proc. z przytoczonej puli powierzchni ulokowanej jest w Centrum. W pierwszych 6 miesiącach br. suma podpisanych umów najmu w stolicy wyniosła 298 000 m kw. Największym projektem biurowym oddanym do użytku w omawianym okresie jest II etap Poleczki Business Park o powierzchni 21 000 m kw.

Jak mówi Joanna Mroczek z CBRE: Ze względu na osłabienie złotówki względem Euro oraz rosnącą podaż realizowanej powierzchni biurowej, najemcy przywiązują coraz większą uwagę do płaconych stawek czynszu. Z tego względu możemy spodziewać się dalszych wzrostów stawek jedynie w Centralnym Obszarze Biznesu, gdzie podaż pozostaje ograniczona.

W Warszawie obecnie realizuje się ok. 700 000 m kw. powierzchni biurowej. 70 proc. z tej puli nie jest przedmiotem przednajmu - jeżeli sytuacja taka utrzyma się przez dłuższy czas może to spowodować spadek przeciętnych stawek czynszowych.

Wskaźnik niewynajętej powierzchni biurowej w Warszawie wynosi 7,4 proc. Najwięcej pustostanów znajduje się w strefie Południowej Górnej (ok. 65 000 m kw.) oraz na Obrzeżach Centrum (ok. 62 000 m kw.).

Stopy kapitalizacji za najlepsze biurowce wynoszą 6,25 proc. Przewiduje się, że stopy kapitalizacji obiektów zlokalizowanych poza Centrum będą poddane tendencji wzrostowej.

Pełna treść raportu dostępna poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz
mantra