Proton Office

60 lat ociepleń – Polska kluczowym rynkiem Europy

IV Międzynarodowa Konferencja ETICS - konferencja prasowa, od prawej: Jacek Michalak, Ralf Pasker
IV Międzynarodowa Konferencja ETICS, która odbyła 11-12 maja 2017 roku w Ożarowie Mazowieckim, zgromadziła 155 uczestników związanych nie tylko z polską branżą ociepleń i chemii budowlanej.

 

Małgorzata Niziurska z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych zaprezentowała natomiast wnioski z badań ogniowych systemów ociepleń, zwracając uwagę na niedoskonałość uniwersalnych metod stosowanych do takich testów. Podkreśliła też znaczenie prawidłowego montażu systemu ociepleń dla bezpieczeństwa pożarowego.

Następnie Ewa Sudoł omówiła zasady opracowania warunków oceny właściwości użytkowych systemów ETICS z perspektywy Instytutu Techniki Budowlanej. Poinformowała o powołaniu Rady Technicznej ds. Krajowych Ocen Technicznych (KOT), stawiającej sobie za cel opracowanie jednolitych zasad procedowania przy wydawaniu KOT oraz współpracę przy definiowaniu warunków oceny wyrobów budowlanych.

O Krajowych Ocenach Technicznych mówiła także inna przedstawicielka Instytutu Techniki Budowlanej – Anna Panek. Jej prelekcja dotyczyła zmian w polskim systemie wprowadzania innowacyjnych wyrobów budowlanych do obrotu, które weszły w życie 1 stycznia 2017 roku. Wicedyrektor ITB zdefiniowała format KOT i ścieżkę uzyskania tego nowego dokumentu odniesienia.

Specyfikę deklarowania właściwości użytkowych i znakowania wyrobów budowlanych do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych budynków przeanalizował Sebastian Wall, kolejny specjalista z  Instytutu Techniki Budowlanej. Wyjaśnił aktualne warunki znakowania CE oraz znakiem budowlanych  związane z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych i nowymi rozporządzeniami wykonawczymi.

Anna Wieprzkowicz z Politechniki Łódzkiej podjęła temat modyfikacji właściwości materiałów izolacyjnych oraz metod ich wyznaczania, wysnuwając tezę, że w przyszłości materiały izolacyjne powinny charakteryzować się nie tylko niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, ale także wysoką pojemnością cieplną.

Przewodniczący Komisji Technicznej SSO Mariusz Garecki wskazał obecne kierunki rozwoju systemów ociepleń w odniesieniu do wymaganych aktualnie metod badawczych. Opisał, w jaki sposób zmiany technologiczne przekładają się na komunikację rynkową, która obejmować musi nowe cechy produktów i ich parametry techniczne. Zaproponował koncepcję rozwoju dodatkowych metod badań, które  umożliwiłyby konsumentom podejmowanie w pełni świadomych decyzji zakupowych.

Serdecznie dziękujemy za zaufanie, jakim obdarzył nas krajowy świat ociepleń, a którego wyrazem jest tak liczny i aktywny udział w naszym corocznym spotkaniu. Mamy nadzieję, że nie zawiedliśmy oczekiwań i że tak jak poprzednio nasze forum dostarczyło aktualnych, ciekawych informacji oraz nowych pomysłów – podsumował IV Międzynarodową Konferencję ETICS prezes Jacek Michalak.

Dalsze informacje na temat wszystkich edycji Międzynarodowej Konferencji ETICS dostępne są na stronie internetowej www.konferencjaetics.com.pl. Piąta odsłona firmowanego przez SSO wydarzenia odbędzie w maju 2018 roku.

 

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz