Park Project II

Diamenty Infrastruktury i Budownictwa rozdane po raz czwarty

|
IX edycja konferencji Infrastruktura Polska & Budownictwo
IX edycja konferencji Infrastruktura Polska & Budownictwo
4 panele dyskusyjne, 28 prelegentów, prawie 7 godzin dyskusji oraz 11 nagrodzonych laureatów – to skrócony opis tego, co działo się podczas IX edycji konferencji „Infrastruktura Polska & Budownictwo” oraz gali rozdania „Diamentów Infrastruktury i Budownictwa”, która odbyła się 8 lutego br.

 

Ostatni panel poświęcony był innowacjom w budownictwie, a moderował go Prof. Leszek Rafalski (Instytut Badawczy Dróg i Mostów), który we wprowadzeniu do dyskusji przedstawił porównanie wydatków wybranych państw na badania i rozwój, udowadniając, iż w Polsce na B+R wydawanych jest poniżej 1proc. PKB. Jean-Andre Barbosa (Future Pipe Industries) przekonywał o ważności innowacji, zrównoważonego rozwoju oraz postępu technologicznego i jakościowego, które pozwolą na wdrażanie ekologicznych produktów. Zdaniem Łukasza Marcinkiewicza (Lafarge, LH Engineering) podstawą do tego by myśleć o innowacjach jest stabilność rynku oraz współpraca, która umożliwia długofalowe planowanie inwestycji. Tylko to może zagwarantować przejście całego procesu realizacji – od pomysłu laboratoryjnego do wdrożenia. Jan Styliński (Polski Związek Pracodawców Budownictwa) mówił, iż na rynku budowlanym wciąż decydujący jest koszt, co znacznie ogranicza możliwość wprowadzenia jakichkolwiek innowacji. Potrzeba nam ponownego zdefiniowania kryterium ceny i spojrzenia na inwestycję długofalowo, z punktu widzenia cyklu życia inwestycji – stwierdził Prezes PZPB. O wyzwaniach dla producentów chemii budowlanej mówił Leszek Sławiński (BOLIX). Zaznaczył, że wyzwaniem są zmieniające się przepisy oraz konieczność dostosowywania produktów do tempa rozwoju inwestycji, czasu pracy oraz liczby firm wykonawczych. Natomiast Waldemar Wójcik (Strabag) zauważył, że przedsiębiorcy na rynku budowalnym muszą uwzględniać długą perspektywę życia produktu. Moderator w ramach podsumowania przekonywał, iż warto więcej środków przeznaczać na badania związane z innowacjami w budownictwie, ponieważ ta branża w dużej mierze nakręca gospodarkę.

Wydarzenie wzbogaciły wystąpienia indywidualne, w tym prezentacja Gościa Specjalnego Dr Libora Lochmana na temat wpływu infrastruktury na rozwój gospodarki. O praktycznych aspektach prawno-organizacyjnych uwarunkowań realizacji projektów PPP w Polsce mówił podczas swojego wystąpienia Tomasz Korczyński, Counsel w kancelarii Dentons. Natomiast zagadnienie kolei samorządowych jako elementu zrównoważonego transportu publicznego było głównym tematem wystąpienia Dariusza Grajdy, Członka Zarządu Kolei Mazowieckich.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Inter-bud Fabryczna - duży
mantra