Proton Office

How Big Can we Grow - czyli największe spotkanie branży BPO

Relacja

|
Na zdjęciu powitanie uczestników przez Marszałka Marka Sowę, materiał z archiwum Centrum Business in Małopolska
„How Big Can we Grow?” - pod takim hasłem, w dniach 23-25 maja, odbyła się w Krakowie międzynarodowa konferencja dotycząca branży usług wspólnych (Shared Services Center) oraz obsługi biznesowej (Business Process Outsourcing).

Światowe sławy oraz eksperci z branży BPO zjechali do Krakowa by dyskutować o szansach i przeszkodach w rozwoju outsourcingu w Europie Środkowo Wschodniej. Konferencja została zorganizowana przez Centrum Business in Małopolska, ASPIRE i PwC (dawniej PricewaterhouseCoopers).

Pierwszy dzień wydarzenia 23 maja, był dniem przed konferencyjnym. Wówczas odbyło się spotkanie z udziałem krakowskich firm z sektora BPO/SSC pod nazwą „Say YES!”, w którym czynny udział brały również uczelnie oraz krakowscy studenci. Główna konferencja odbyła się w dniach 24-25 maja w centrum konferencyjnym hotelu Sheraton.

Wszystkich przybyłych gości, 24 maja, krótkim przemówieniem przywitał  Andrew Hallam, General Secretary ASPIRE. Następnie Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa wyraził zadowolenie z faktu, że wzrasta liczba światowych firm, które inwestują w Krakowie. Szef regionu zwrócił także uwagę na potencjał naukowy jaki posiada Stolica Małopolski, Branża outsourcingowa znakomicie rozwija się w Małopolsce i to jest dla samorządu powód do satysfakcji. Za tym sukcesem przemawia fakt, że mamy świetnie wykształconych młodych ludzi i najlepszy w kraju uniwersytet – tłumaczył.

Natomiast Wiesław Bury prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zaznaczył, że Kraków ma dobrą pozycję w branży outsourcingowej.  Stwierdzenie to uargumentował tym, że do tej pory w Krakowie ulokowało swoje siedziby ok. 60 koncernów działających w skali globalnej. Prezes wskazywał na liczne zalety Krakowa, które powodują, że jest to miasto plasujące się na wysokiej pozycji jako jedno z największych centrów outsourcingu. Jako zalety wymieniał m.in. nowoczesne lotnisko,  wykształconą kadrę pracowniczą oraz dobry dostęp do autostrad.

Kolejnym etapem konferencji była dyskusja zaproszonych ekspertów na temat globalnych trendów dotyczących branży outsourcingowej. Pierwszy wykład skupiał się na tematyce globalnej ekonomii, gospodarki oraz strefy euro. Niall O'Leary Head of EMEA Portfolio Strategy State Street Global Advisors omawiał to zagadnienie na przykładzie konkretnych państw. Zauważył min. jak dobrą pracę wykonali Niemcy w kontrolowaniu inflacji.

Po wykładzie i krótkiej dyskusji odbył się panel podczas którego Rakesh Sangani, Managing Director Proservanter, Kuba Więcaszek, Director, Accounting Plaza CEE (Genpact) oraz Vic Khan, Diector of Global Client Service Centres Alexander Mann Solutions rozmawiali na temat strategii rozwoju outsourcingu oraz tego jak położenie geograficzne wpływa na tę branżę.

Po krótkiej przerwie na telebimach została wyświetlona prelekcja profesora  Geoffrey'a West'a  z Santa Fe Institute. Wykład omawiał strategię zrównoważonego rozwoju miast i korporacji oraz wskazywał na problem zbyt dużej urbanizacji. Kolejnym prelegentem był Ben Knapp, Senior Brand Consultant Saffron Brand Consultants, który zaznaczał jak ważne jest budowanie własnej marki przez konkretne miasta. Zauważył, że coraz częściej to właśnie miasta są bardziej znane niż państwo, w którym się znajdują.

Po przerwie na lunch odbyła się popołudniowa sesja w czterech blokach tematycznych: blok finansów, blok technologiczny, blok dotyczący lokalizacji oraz blok dotyczący zasobów ludzkich.  O tym jakie różne alternatywy ma Kraków rozmawiano w bloku dotyczącym położenia geograficznego. O nowych technologiach można było usłyszeć w bloku tematycznym dotyczącym technologii. Pod koniec dnia, Jerzy Owsiak, założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówił o wartościach społecznych.

Ostatniego dnia konferencji Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej powitał wszystkich zebranych gości. Minister dziękował za zainteresowanie Krakowem a jedocześnie podkreślał jak ważną rolę pełni branża outsourcingowa w Krakowie oraz jak jej rozwój pozwala na zatrudnienie szczególnie młodych ludzi. Minister zwracał również uwagę na to, jak ważne jest godzenie życia zawodowego z życiem prywatnym. Apelował do pracodawców, by dawali takie możliwości swoim pracownikom.

Następnie odbyły się dwa wykłady dostępne dla wszystkich zarejestrowanych uczestników. Pierwszy z nich dotyczył roli offshoringu w strategii polskiej ekonomii. Drugi natomiast traktował o światowej sieci Google. Następnie odbyły się wykłady w czterech blokach tematycznych, podobnie jak pierwszego dnia. Mówiono min. o budowaniu w kulturze korporacji społecznej odpowiedzialności czy o tym co krakowscy studenci wiedzą i myślą o SSC, DPO i IT.

Konferencja zakończona została wykładem oraz warsztatami dotyczącymi budowania kultury zrównoważonego rozwoju. Wykład oraz warsztaty prowadzone były przez Fons'a Trompenaars'a jednego z pięciu najlepszych na świecie konsultantów biznesowych. Jest on również prezesem Trompenaars, Hampden-Turner.

Myślę, że jakość tematów i poziom dyskusji jest na poziomie światowym. Spodziewam się, że to co teraz robimy będzie punktem odniesienia dla innych. Jest także bardzo dużo ludzi zza granicy. Nie mam na myśli tu tego, że ktoś został wydelegowany z np. amerykańskiej firmy, która ma siedzibę tu w Polsce. Ludzie przylecieli z Chorwacji, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Indii i wielu innych państw. Nie przylecieli tutaj tylko po to by słuchać o tym co dzieje się w Krakowie. Zrobił się z tego poziom ogólnoświatowy i dyskutujemy o tym co dzieje się na całym świecie, nie tylko tutaj - komentował konferencję Roman Lubaczewski, partner w dziale usług doradczych i lider praktyki konsultingowej w PwC. 


0.0
Tagi: PwC BPO
Napisz pierwszy komentarz