Giant

Rynek komercyjny w Polsce - I połowa 2011 r.

Polska może pozostać liderem rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Mimo zawirowań światowych gospodarek, w Polsce obserwuje się wysoką aktywność rynku nieruchomości komercyjnych – czytamy w raporcie „Marketbeat Polska – Jesień 2011”, opracowanym przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield. Raport podsumowuje pierwszą połowę 2011 r. na rynku nieruchomości biurowych, handlowych, przemysłowo-magazynowych i hotelowych. Z opracowania wynika, że istnieje duża szansa na utrzymanie i ugruntowanie wiodącej pozycji rodzimego rynku komercyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej.

W miesiącach styczeń-czerwiec, w samej Warszawie zawarto umowy na wynajem ponad 324 tys. m kw. powierzchni biurowej. Popyt w stolicy ponownie okazał się rekordowy, przewyższając średnią z tego samego okresu z ostatnich pięciu lat o ok. 36 proc. Największym zainteresowaniem wśród najemców i deweloperów cieszył się Mokotów, obrzeża centrum oraz rejon Al. Jerozolimskich.

Do użytku oddano niespełna 57,3 tys. m kw. Podaż stanowi zaledwie 43 proc. poziomu osiągniętego w pierwszej połowie 2010 r. i 33 proc. w analogicznym okresie 2009 r. Mimo spadku ilości oddanej powierzchni, w najbliższym czasie nie zanosi się na złagodzenie warunków, jakie banki stawiają przed inwestorami. Szybkie zwiększenie podaży uniemożliwi także powrót niepewności na rynkach finansowych, która największy wpływ wywrze na nieruchomości spekulacyjne. Mimo to już w tej chwili prognozuje się poprawę sytuacji – do końca 2011 r. deweloperzy planują dostarczyć kolejne 85 tys. m kw. powierzchni.

Ze względu na ograniczoną nową podaż przy niesłabnącym zapotrzebowaniu zgłaszanym przez rynek, poziom pustostanów osiągnął bardzo niską średnią wartość (6,17 proc.). Analitycy przewidują dalszy spadek wskaźnika. Oceniają, że tendencja ta przyczyni się do wzrostu aktywności deweloperów. Dodatkową siłą napędową generującą podaż będą transakcje typu pre-let, które stanowią obecnie ponad jedną czwartą ogółu zawieranych kontraktów.

Największe zasoby powierzchni biurowej posiada Warszawa. Ich ilość przewyższa całkowitą sumę zasobów we wszystkich głównych rynkach regionalnych o 80 proc. Powierzchnie w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu i Łodzi liczą łącznie ponad 1,9 mln m kw. wobec  3,5 mln m kw. w stolicy. Prognozowane podwyżki stawek czynszowych w najlepszych stołecznych nieruchomościach biurowych, spowodują wzrost zainteresowania rynkami regionalnymi, gdzie obecnie w  budowie znajduje się blisko 250 tys. m kw. powierzchni biurowej. W samym Krakowie jest ok. 80 proc. budowanej powierzchni, która powstaje na zasadach spekulacyjnych (bez podpisanych umów przednajmu).

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz