Giant

Warszawa kolebką polskiego rynku biurowego

Warszawa pozostaje bezkonkurencyjna wśród polskich miast pod względem atrakcyjności dla najemców. Pod względem ilości planowanej powierzchni biurowej (znajdującej się w budowie i w fazie planów) na rok 2012 i 2013 stolica Polski zajmuje 2. miejsce zaraz po Paryżu.

Potencjał Warszawy

Autorzy raportu CBRE pt. „Rynek powierzchni biurowych w Polsce 2012” obstają przy tym, że warszawski rynek nieruchomości nie odczuł skutków kryzysu. Popyt na nieruchomości biurowe osiągnął rekordową wartość w 2011 r. Zainteresowanie lokalami biurowymi przejawiają zarówno najemcy, jak i deweloperzy. Wskaźnik pustostanów oraz inwestycji w roku 2012 i 2013 osiągnęły rekordowo dobre wyniki.

Za najwyższej klasy nieruchomości biurowe w centrum Warszawy najemcy muszą zapłacić  24 – 27 EUR za m kw. miesięcznie, jest to najwyższa stawka w Polsce. Przeciętna cena najmu w tej lokalizacji wynosi 20 – 22 EUR w centrum, natomiast poza centrum – już tylko 12 – 16 EUR. Obszary Warszawy poza centrum porównywalne są pod względem ceny najmu do miast regionalnych. Stawki za m kw. przejawiają względną stabilność z tendencją do niewielkiego wzrostu w najlepszych lokalizacjach.

Podaż nieruchomości biurowych w Polsce

W skali kraju podaż nie odpowiedziała jeszcze na zapotrzebowanie rynku. W 9 głównych miastach Polski nowoczesne biura zajmowały łącznie powierzchnię blisko 6 mln m kw., z czego 252 000 m kw. oddano do użytkowania w zeszłym roku. W Paryżu nowoczesnych lokali biurowych jest 9 razy więcej, a nowoczesna powierzchnia biurowa w Londynie zajmuje 20 mln m kw. Tymczasem w Warszawie należy mówić o ok. 3,5 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Daleko w tyle za stolicą pozostają kolejno Kraków (540 000 m kw.), Wrocław (400 000 m kw.), Trójmiasto (380 000 m kw.) i inne miasta.

Jednocześnie zyskują na popularności tendencje pro-ekologiczne. Spośród wszystkich inwestycji biurowych w trakcie realizacji ponad 40 proc. budynków aspiruje do tego, żeby zdobyć tzw. zielone certyfikaty. Coraz więcej firm, najemców powierzchni, tworzy swoje specjalne pro-ekologiczne programy. W związku w tym coraz większa ilość deweloperów projektuje i buduje obiekty zgodne z zasadami zrównoważonego budownictwa – mówi Joanna Mroczek, dyrektor badań rynku w CBRE.

Transakcje najmu w Polsce

W 2011 r. w Polsce wynajęto rekordowo dużo powierzchni biurowych, mimo że w ur. oddano do użytkowania tylko kilka obiektów biurowych. Łącznie we wszystkich miastach Polski podpisano umowy najmu na 900 tys. m kw. Stanowi to zachętę dla deweloperów, aby kontynuować inwestycje i rozpoczynać realizację nowych projektów.

Biorąc pod uwagę ilość zapytań zarówno od nowych, jak i już istniejących firm, przewidujemy, że popyt na powierzchnię biurową pozostanie nadal na wysokim poziomie w Warszawie, jak i w całej Polsce – ocenia Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.


Transakcje kupna-sprzedaży w Polsce

W 2011 r. sfinalizowano transakcje kupna-sprzedaży 18 budynków biurowych, z czego tylko jedna umowa dotyczyła innej lokalizacji niż Warszawa (Green Office w Krakowie). Łączna wartość transakcji wyniosła 1,3 miliarda EUR. Najdrożej sprzedano budynek Focus w Warszawie. Niemiecki fundusz inwestycyjny RREEF zakupił biurowiec za 117 milionów EUR.
 
CBRE jest największą na świecie firmą doradczą, specjalizującą się w sektorze nieruchomości komercyjnych.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz